HomeSliderΗ προσπάθεια δεν ήταν αρκετή

Η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή

Ακόμα μια καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ομόνοια στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο η προσπάθεια δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα. Το συγκρότημα του Μπεργκ ηττήθηκε από την Γρανάδα εκτός έδρας με 2-1. Σουάρεζ και Σόρο σκόραραν για τους νικητές, ενώ ο Ασάντε ισοφάρισε προσωρινά για την Ομόνοια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια να δείχνει διάθεση να επιτεθεί και να κυνηγήσει πρώτη το γκολ. Οι «πράσινοι» βρήκαν μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Σεχού στο 4ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Ο Νιγηριανός έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Η Γρανάδα ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της τελική προσπάθεια. Αφού έγινε φάουλ στον Σεχού στον χώρο της μεσαίας γραμμής το οποίο δεν σφυρίχτηκε, η μπάλα έφτασε στον Σουάρεζ. Ο επιθετικός των Ισπανών έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο για το 1-0.

Η Ομόνοια έχασε στο 36ο λεπτό τον Φαμπιάνο, έπειτα από σκληρό φάουλ που του έκανε ο Γκοναλόνς. Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας κτύπησε στο γόνατο και αντικαταστάθηκε από τον Ασάντε. Η αγωνία στους «πράσινους» είναι μεγάλη, όσον αφορά τη ζημιά που υπέστη ο Γάλλος μεσοεπιθετικός. Στο πρώτο μέρος οι ποδοσφαιριστές της Γρανάδα έπαιξαν σε ορισμένες περιπτώσεις πολύ επικίνδυνα, γεγονός που επέτρεψε στην Γαλλίδα διαιτητή να βγάλει τρεις φορές την κίτρινη κάρτα. Στη φάση με τον Μποτεάκ, ο Γκοναλόνς θα έπρεπε να αποβληθεί αφού το μαρκάρισμα ήταν σκληρό.

Πολύ καλύτερο σε θέαμα ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Πριν την συμπλήρωση ενός λεπτού, ο Σολδάδο έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι αφού άλλαξε πορεία στα πόδια του Λανγκ. Στο 60ό λεπτό ο Ασάντε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σίλβα, έπειτα από υπέροχη ασίστ του Λέζιακς. Ο Τσέχος έκανε συρτή μπαλιά και ο Ασάντε με ωραίο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον τερματοφύλακα της Γρανάδα.

Η Ομόνοια δεν στάθηκε τυχερή στη φάση του 73ου λεπτού όταν ο Μασίνς έκανε ωραίο συρτό σουτ. Ο Φαμπιάνο αντέδρασε σωστά και έδιωξε την μπάλα, αλλά κατέληξε στο κεφάλι του Μασίνς που με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Η Ομόνοια δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε στις ευκαιρίες που δημιούργησε να σκοράρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 84′ ο Σενέ έκανε την κεφαλιά έπειτα από ωραία σέντρα του Μαυρία, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σίλβα.

Γενικά, οι αλλαγές που έκανε ο Χένινγκ Μπεργκ στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησαν ώστε να γίνει η ομάδα του πιο απειλητική επιθετικά. Στο γκολ της ομάδας συνεργάστηκαν δύο ποδοσφαιριστές που μπήκαν στο γήπεδο ως αλλαγή, ενώ η καλύτερη στιγμή για την ισοφάριση, ήρθε και πάλι από έναν παίκτη που μπήκε στο γήπεδο στο δεύτερο μέρος. Το «τριφύλλι» έχασε και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για πρόκριση στην επόμενη φάση. Έτσι κι αλλιώς η προσοχή στράφηκε στις εγχώριες και από σήμερα η προσοχή βρίσκεται στον αγώνα με τον Ερμή που θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα.

Γρανάδα: Σίλβα, Πέρεθ (66′ Φουλκέ), Ντουάρτε, Βαγιέχο, Νέβα, Μιλά, Ερέρα, Σολδάδο (79′ Πουέρτας), Γκοναλόνς (66′ Μασίνς), Σόρο (79′ Μολίνα), Σουάρεζ (79′ Μπριζ)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59′ Λέζιακς), Κούσουλος, Σέχου (59′ Γκόμεθ), Μαυρίας, Τζιωνή (59′ Τιάγκο), Μποτεάκ (36′ Ασάντε), Κακουλλής (74′ Σενέ)

Σκόρερ: 8′ Σουάρες, 73′ Σόρο / 60′ Ασάντε

Κίτρινες: Πέρεθ, Γκοναλόνς, Ερέρα / Κίκο, Κούσουλος, Λέζιακς, Γκόμεθ

Διαιτητές: Στέφανι Φραμπάρ (Χίκαμ Ζακρανί, Μικέλ Μπερεμρό)