HomeSliderΗ Ομόνοια είναι ξανά Κυπελλούχος Κύπρου με ήρωες Φαμπιάνο και Χαραλάμπους !

Η Ομόνοια είναι ξανά Κυπελλούχος Κύπρου με ήρωες Φαμπιάνο και Χαραλάμπους !

Η Ομόνοια είναι ξανά Κυπελλούχος Κύπρου, νικώντας στην διαδικασία των πέναλτι με 5-4 τον Εθνικό Άχνας και κατακτώντας το 15ο τρόπαιο στην ιστορία της.

Στο 12ο πέναλτι και με το σκορ να είναι στο 4-3 υπέρ του Εθνικού, ο Λοΐζου ισοφάρισε σε 4-4, ακολούθως στο 13ο πέναλτι ο Φαμπιάνο απόκρουσε την εκτέλεση του Περατικού και ο νεαρός Χαραλάμπους στο 14ο πέναλτι ευστόχησε και έστεψε την Ομόνοια Κυπελλούχο για 15η φορά !

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Ομόνοια ξεκίνησε πιο δυνατά, ωστόσο μόλις στο 5ο λεπτό, έμεινε με 10 παίκτες λόγω απευθείας αποβολής με κόκκινη κάρτα του Σέχου.

Στο 3ο λεπτό έπειτα από ανατροπή του Βοϊτκόφσκι από τον δεξί ακραίο αμυντικό της Ομόνοιας, εκτός περιοχής, το VAR επενέβη, ο Marco Di Bello πήγε στο on-field review και ακολούθως, στο 5ο λεπτό απέβαλε τον αμυντικό της Ομόνοιας.

Έπειτα από αυτό, ο Εθνικός, ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να γίνει απειλητικός έχοντας μάλιστα 1-2 ευκαιρίες.

Από το 30ο λεπτό και έπειτα ο κόσμος της Ομόνοιας, ”ανέβασε ρυμθό”  και μαζί του ανέβηκε και η Ομόνοια η οποία ισορρόπησε το παιχνίδι, προσπάθησε από την πλευρά της για το γκολ κάτι το οποίο όμως δεν ήρθε.

Με το τέλος του πρώτου μέρους, ο Εθνικός είχε το 63% της κατοχής και 4 τελικές ευκαιρίες έναντι 2 της Ομόνοιας, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες από μία τελική στον στόχο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός ξεκίνησε πιο δυνατά από την Ομόνοια και μέχρι το 65′ προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις επίτευξης γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 65′ λεπτό και μετά την είσοδο των Τσέποβιτς – Κακουλλή στο παιχνίδι η Ομόνοια ”ανέβηκε” και πάλι έψαξε το γκολ και έφτασε πολύ κοντά στο 87′ με τον Τσέποβιτς ο οποίος έπειτα από σέντρα του Κακουλλή από τα αριστερά έκανε την προβολή από πολύ κοντά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Εθνικού. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη φάση της Ομόνοιας στο παιχνίδι αλλά και του τελικού γενικότερα.

Στο 92′ η Ομόνοια είχε άλλη μια κλασσική ευκαιρία με τον Κακουλλή αυτή την φορά, του οποίου το πλάσε από πλάγια στην περιοχή απέκρουσε και έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Εθνικού.

Παράταση / Πέναλτι:

Στο πρώτο μέρος της παράτασης και μόλις στο 92′ ο Εθνικός Άχνας έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πηλέα η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ταράσοφς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή της Ομόνοιας, έπιασε την κεφαλιά η οποία όμως ήταν άστοχη.

Η Ομόνοια προσπάθησε, ειδικά εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα του Κακουλλή στο ανοικτό γήπεδο να δημιουργήσει προϋπόθεσεις για γκολ χωρίς όμως να έχει την μεγάλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, κυρίαρχος ήταν… η κούραση των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων η οποία ήταν εμφανέστατη όπως εμφανέστατη ήταν και η αυταπάρνηση που επέδειξαν οι ποδοσφαιριστές αμφότερων των ομάδων σε διάφορες φάσεις του δευτέρου μέρους.

Στο 120′ ο προπονητής της Ομόνοιας, Νιλ Λένον, αποβλήθηκε όταν αρχικά δέχθηκε κίτρινη για διαμαρτυρίες και στην συνέχεια αντέδρασε χειροκροτώντας ειρωνικά τον διαιτητή του αγώνα, ο οποίος του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Στην διάρκεια του 2ου ημιχρόνου της παράτασης ο Εθνικός ήταν πιο κινητικός αρχικά, ωστόσο προς το τέλος η Ομόνοια ήταν αρκετά πιο επικίνδυνη με κανέναν από τους δύο όμως να σκοράρει και το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι, η Ομόνοια επικράτησε με 5-4 με ήρωες τους Φαμπιάνο και Χαραλάμπους στα τελευταία δύο πέναλτι.