HomeΔΙΕΘΝΗΗ ομάδα του Μπιέλσα κράτησε τα καναρίνια στον πάτο της βαθμολογίας

Η ομάδα του Μπιέλσα κράτησε τα καναρίνια στον πάτο της βαθμολογίας

Η Λιντς πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 στο “Κάροου Ρόουντ” που την έφερε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και άφησε τελευταία την Νόριτς, με 2 βαθμούς μετά από 10 ματς. Ο Τζόλης μπήκε αλλαγή στο 69′ για τα καναρίνια, έμεινε στον πάγκο ο Γιαννούλης.

Η Νόριτς καιγόταν για την πρώτη νίκη της στη φετινή Premier League για να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας τον πενιχρό απολογισμό των 2 μόλις βαθμών μετά τις πρώτες 9 αγωνιστικές, όμως η Λιντς, που αποζητούσε και αυτή διακαώς το θετικό αποτέλεσμα όντας πολύ χαμηλά στην κατάταξη, ήταν εκείνη που πήρε όλη τη δόξα στο φινάλε.

Τα παγώνια έφυγαν με το τρίποντο από το “Κάροου Ρόουντ” επικρατώντας με 2-1 (πρώτη τους νίκη στην έδρα της Νόριτς στη μεγάλη κατηγορία μετά το 1980) και βρέθηκαν στην 17η θέση με +3 από την επικίνδυνη ζώνη, με τα καναρίνια από την πλευρά τους να εξακολουθούν να βρίσκονται στην τελευταία θέση και να μετρούν πλέον 20 διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη σε επίπεδο Premier League.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Χρήστος Τζόλης μπήκε ως αλλαγή για την Νόριτς στο 69′ (4η συμμετοχή του στο πρωτάθλημα και 6η συνολικά) αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του στο διάστημα που αγωνίστηκε να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση, με τον Δημήτρη Γιαννούλη να μένει στον πάγκο.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες δεν ήταν καλό και οι φάσεις άξιες αναφοράς μπροστά στις δύο εστίες ελάχιστες, με την καλύτερη ευκαιρία να ανήκει στην Λιντς, όταν το σουτ του Ντάλας από πλάγια θέση κόπηκε πάνω στη γραμμή από τον Χάνλεϊ.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν το τέμπο της αναμέτρησης και τα γκολ να πέφτουν βροχή. Η αρχή έγινε στο 56′ όταν ο Ραφίνια μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Νόριτς και αφού απέφυγε με διαδοχικές προσποιήσεις όσους παίκτες προσπάθησαν να τον κόψουν, νίκησε με υπέροχο αριστερό πλασέ τον Κρουλ.

Η απάντηση των παικτών του Ντάνιελ Φάρκε ήρθε στο 58′, όταν ο Ομομπαμιντέλε αξιοποίησε την εκτέλεση κόρνερ του Ρασίτσα για να νικήσει τον Μεσλιέ με γυριστή κεφαλιά, με τα παγώνια να ξαναπαίρνουν ωστόσο το προβάδισμα στο 60′, όταν ο Ροντρίγκο επιχείρησε δυνατό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής και νίκησε τον Κρουλ, που έκανε κακό υπολογισμό και είδε τη μπάλα να περνάει κάτω από το σώμα του.

Αυτό ήταν το 18ο γκολ για την Λιντς με προσπάθεια εκτός περιοχής από την αρχή της περασμένης σεζόν (δεν υπάρχει άλλη ομάδα με περισσότερα γκολ στην κορυφαία κατηγορία) ενώ είναι εντυπωσιακό πως τα τρία αυτά γκολ στο ματς σημειώθηκαν μέσα σε μόλις 4 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα!

Στο ημίωρο που ακολούθησε συν τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν μπήκε κάποιο γκολ παρότι και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες επικίνδυνες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, με την Λιντς να κρατάει έτσι το πολύτιμο τρίποντο, βυθίζοντας σε ακόμα μεγαλύτερη απόγνωση την Νόριτς.

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Ομομπαμιντέλε, Χάνλεϊ (88′ Πλατσέτα), Κάμπακ, Άαρονς, Νόρμαν, ΜακΛιν, Ράσιτσα, Σάρτζεντ (77′ Ίντα), Πούκι, Ντάουελ (69′ Τζόλης)

ΛΙΝΤΣ: Μεσλιέ, Σάκλετον (71′ Ντράμε), Γιορέντε, Κούπερ, Ντάλας, Φίλιπς, Στράουκ, Ραφίνια, Τζέιμς (77′ Φόρσοου), Χάρισον, Ροντρίγκο (88′ Ρόμπερτς)