HomeSliderΗ Ανόρθωση νίκησε το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ και είναι στον τελικό !

Η Ανόρθωση νίκησε το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ και είναι στον τελικό !

ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση, αναμετρήθηκαν στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο του δεύτερου  μεταξύ τους ημιτελικού για το Κύπελλο Κύπρου. Στο πρώτο ημιτελικό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο ‘’Αντώνης Παπαδόπουλος’’, νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Ανόρθωσης με 1-0, χάρις στο γκολ  του Νίκου Καλτσά.

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Ανόρθωσης με 3-1 και πέρασε στον τελικό όπου θα αναμετρηθεί με τον Ολυμπιακό.

Τα γκολ για την Ανόρθωση στο 25′ ο Χουσμπάουερ, και στο 47′ και 74′ ο Κορρέα.

Για το ΑΠΟΕΛ, ισοφάρισε προσωρινά ο Γκάρνερ στο 36′.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπαιζαν αρκετά προσεγμένα, κάνοντας ουσιαστικά ‘’αναγνώριση’’ του αντιπάλου.

Υπήρξαν εκατέρωθεν προσπάθειες για δημιουργία προϋποθέσεων χωρίς ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Από το 15 έπειτα, το ΑΠΟΕΛ, απέκτησε καλύτερο ρυθμό βγαίνοντας αρκετά πιο εύκολα από την αντίπαλό του στην επίθεση προσπαθώντας να απειλήσει.

Η Ανόρθωση ήταν πιο ‘’μαζεμένη’’ στο δικό της μισό και είχε κάποιες δυσκολίες στην ανάπτυξη, γεγονός το οποίο ο προπονητής της Τιμούρ Κετσπάγια προσπαθούσε να διορθώσει δίνοντας οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του.

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στο 25’, όπου ο Χούσμπαουερ πήρε τη μπάλα λίγα μέτρα πίσω από το κέντρο, επιτέθηκε κατά μέτωπο και αφού δεν τον μάρκαρε κανείς, πάτησε περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Ουζόχο κάνοντας το 1-0.

Το ΑΠΟΕΛ, έβγαλε αντίδραση και για ένα 10λεπτο ‘’κυριάρχησε’’ στον αγώνα ψάχνοντας το γκολ. Πράγμα το οποίο έγινε στο 35’ όπου έπειτα από χέρι του Αμπαρτζουνιάν εντός περιοχής, δόθηκε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τζο Γκάρνερ στο 37’.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν αρκετά ισορροπημένη με ελαφρώς πιο επιθετικό το ΑΠΟΕΛ, η Ανόρθωση ήταν όμως αυτή που στο 45+2’ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ χάρις στην κεφαλιά του Κορρέα μετά από εκτέλεση φάουλ του Κατλσά.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και πάλι αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάποια ευκαιρία για επίτευξη γκολ.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά πιο κάτω σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο με την Ανόρθωση να προσπαθεί να διατηρήσει το υπέρ της σκορ.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς να δημιουργεί τις μεγάλες ευκαιρίες, έχοντας ωστόσο κάποιες καλές στιγμές, κυρίως αυτή του 61’ με την κεφαλιά του Γκάρνερ εντός μικρής περιοχής η οποία όμως πέρασε έξω.

Στο 74’ η Ανόρθωση σκόραρε ξανά με κεφαλιά του Κορρέα κάνοντας το 3-1 και σφραγίζοντας έτσι ουσιαστικά την πρόκριση στο τελικό μαζί με μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα, Ανουάρ (82′ Λουντεμό), Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (46′ Μπεν Σαχάρ), Εντονγκαλά (69′ Κατσαντώνης), Γκάρνερ (75′ Νούχιου).

Σκόρερ: 36′ Γκάρνερ

Κίτρινες: 46′ Ντε Βινσέντι, 73′ Μπεν Σαχάρ, 79′ Ζαχίντ