HomeApp Push NotificationΗ ΑΕΛ υπέταξε το ΑΠΟΕΛ και έβαλε... φωτιά στην βαθμολογία !

Η ΑΕΛ υπέταξε το ΑΠΟΕΛ και έβαλε… φωτιά στην βαθμολογία !

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο στάδιο ”Αλφαμέγα” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 18η αγωνιστική στροφή του πρωταθλήματος και πήρε μια σπουδαία νίκη η οποία διαμορφώνει νέα δεδομένα στην βαθμολογία.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα, είχε την κατοχή και ήταν πιο επιθετικό χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Η ΑΕΛ προσπάθησε στο 13′ να γίνει επικίνδυνη μετά από μπαλιά του Σάντος από δεξιά, όπου ο Μπεραχίνο έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κρέσπο και ο Μπέλετς μάζεψε εύκολα. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε ένα λεπτό αργότερα με τον Μαρκίνιος το σουτ του οποίου όμως δεν βρήκε στόχο.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει την κατοχή και να προσπαθούσε να πιέσει χωρίς ωστόσο ουσιαστικό αποτέλεσμα ενώ η ΑΕΛ αμυνόταν και έψαχνε τον τρόπο να επιτεθεί στην κόντρα. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου η ομάδα της Λεμεσού κατέγραψε μάλιστα και ευκαιρία με το μακρινό σουτ του Μιραλάς το οποίο μπλόκαρε ο Μπέλετς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε και πάλι πιο δραστήρια και στο 52′ είχε δοκάρι όταν Κβιλιτάια κοντρόλαρε ωραία την μπάλα και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ το οποίο όμως κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 55′ η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί και να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα. Μετά από κάθετη του Τσιμπόλα στον Μιραλάς, ο τελευταίος σέντραρε από αριστερά και ο Μακρής με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιανέφσκι.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ΑΠΟΕΛ συνέχισε και πάλι να έχει την κατοχή χωρίς όμως να απειλεί ουσιαστικά την αντίπαλη εστία  πέραν της μεγάλης φάσης του 81′ με το σουτ του Εφραίμ του οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Μούριελ. Η ΑΕΛ  διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της σκορ και πήρε εν τέλει μια πολύ μεγάλη νίκη.

ΑΕΛ (Τσ.Γιανέφσκι): Mπέκερ, Τεσέιρα, Χάσα (37′ Μακρής), Νταβόρ, Μπεραχίνο, Μιραλάς (88′ Παπαφώτης), Σάντος, Τσιμπόλα, Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Σις.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Σατσιάς (68′ Ντονγκαλά), Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (68′ Εφραίμ), Δώνης (73′ Ηλία), Κβιλιτάια.

Κίτρινες: Μιραλάς, Τεσέιρα, Μπέκερ, Σις  / Δώνης, Σατσιάς, Φεράρι, Εφραίμ

Διαιτητής: Strukan Duje
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Zobenica Bojan
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Jaksic Alen
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
VAR: Vidulin Marin