HomeΔΙΕΘΝΗH Βέρντερ, διέσυρε το ''φάντασμα'' της Χέρτα !

H Βέρντερ, διέσυρε το ”φάντασμα” της Χέρτα !

Σε δεινή θέση βρίσκεται πια η Χέρτα Βερολίνου που έφτασε τις 9 ήττες σε 18 παιχνίδια και δείχνει να αδυνατεί να πατήσει φρένο στον κατήφορο. Η Βέρντερ Βρέμης έκανε την νίκη της σεζόν (1-4) και πλέον βλέπει με πιο αισιόδοξο βλέμμα την μάχη που δίνει και φέτος για την παραμονή.

Το πέναλτι του Ζέλκε (10’, 0-1) έβαλε από νωρίς τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, με την Χέρτα να αστοχεί για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική σε πέναλτι, αυτή τη φορά με τον Ματέους Κούνια (20’).

Ο Τοπράκ τιμώρησε νέα αμυντική αδυναμία κι έκανε το 0-2 (29’), με τον Κόρντομπα να μειώνει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και να δίνει ελπίδα στους γηπεδούχους.

Η επανάληψη ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τους Μπίτενκουρτ (57’) και Σάρτζεντ (77’) να φτάνουν το σκορ στο 1-4 και να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στο διπλό της Βέρντερ Βρέμης που έφτασε στην πιο ευρεία νίκη της σεζόν.