HomeΟΜΑΔΕΣΆρης ΛεμεσούΓουστΑΡΗ τις μεγάλες προκλήσεις

ΓουστΑΡΗ τις μεγάλες προκλήσεις

Τεράστια εμφάνιση και εντυπωσιακή νίκη πέτυχε ο Άρης Λεμεσού σε βάρος της Νέφτσι Μπακού. Η πρώτη παρουσία της ομάδας της Λεμεσού στην Ευρώπη, συνδυάστηκε με μια εμφάνιση που μόνο ικανοποίηση προκάλεσε σε όλους και η οποία δίνει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού. Οι ποδοσφαιριστές του Σπιλέφσκι κέρδισαν με 2-0, με τέρματα που πέτυχαν οι Καζού στο 53′ και Γκομίς στο 65′.

Πέραν των γκολ είχε 1-2 κλασικές ευκαιρίες και ένα δοκάρι με τον Σζόκε. Αυτή ήταν η πρώτη παρουσία του Άρη στην Ευρώπη και αναμφίβολα υπάρχουν πολλές ελπίδες για να υλοποιηθεί ο στόχος της πρόκρισης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να είναι η ομάδα που ήθελε να κυριαρχήσει και να δημιουργήσει προβλήματα στον αντίπαλο. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν ανώτερη και δημιούργησε αρκετές μεγάλες ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του Σζόκε στο 22ο λεπτό. Η Νέφτσι είχε κι αυτή μια καλή ευκαιρία με τον Ντονιόχ στο 14′, αλλά ο Βανά Άλβες αντέδρασε σωτήρια κι έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Η ομάδα της Λεμεσού έδειξε πολύ καλά στοιχεία σε αυτό το διάστημα και θα μπορούσε να σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ. Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι έκανε μερικές παρατηρήσεις στο ξεκίνημα του αγώνα στους αμυντικούς της ομάδας του, ωστόσο ήταν ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τον τρόπο που αγωνιζόταν η ομάδα του.

Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους να είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένοι, αφού η εστία τους έμεινε απαραβίαστη σε ένα διάστημα όπου ο Άρης έδειξε την ανωτερότητά του και έστειλε το μήνυμα ότι θα διεκδικήσει τη νίκη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε, με τον Άρη να παρουσιάζει ακόμα καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο παιχνίδι, χάθηκε μοναδική ευκαιρία με τον Καζού να μην βρίσκει δίχτυα σε κενή εστία και τελικά στο 53′ ο Βραζιλιάνος ακραίος αμυντικός έβαλε τα πράγματα στη θέση του. Από ασίστ του Μαγιαμπέλα βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε σωστά για να κάνει το 1-0.

Ακολούθησε ένα καλό σουτ του Γκομίς που έφυγε λίγο έξω και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα για το 2-0. Αυτό έγινε στο 65ο λεπτό και χρειάστηκε και η εξαιρετική σέντρα του Ματία Σπόλιαριτς που βρήκε τον σκόρερ στο σωστό σημείο.

Η Νέφτσι πέρασε την μεσαία γραμμή ελάχιστες φορές, ωστόσο στα λεπτά των καθυστερήσεων οι Αζέροι κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό ήταν απόλυτα φυσιολογικό, αφού ο Άρης ήθελε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα και η Νέφτσι ήθελε να μειώσει για να αυξήσει τις πιθανότητές της για πρόκριση.

Ευτυχώς το σκορ δεν άλλαξε και η ομάδα της Λεμεσού πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα που τη βάζει σε θέση οδηγού ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Πέμπτης στο Αζερμπαϊτζάν, ο οποίος θα ξεκινήσει στις 20:00.

ΑΡΗΣ: Βάνα, Μπράουν (82′ Μουσούντα), Γιαγκό, Μπρόρσον, Νασιμέντο, Καζού, Μαγιαμπέλα (62′ Πηλέας), Σπόλιαριτς (82′ Γιαμπλόνσκι), Σζόκε, Σλόγκαρ (73′ Μπέγκστον), Γκομίς (82′ Σικόρσκι).

ΝΕΦΤΣΙ: Μπρκιτς, Μποντζ (69′ Ζουλφουγκάρλι), Κβερκβέλια, Σαίεφ (86΄Σοκομόλσκι), Στάνκοβιτς, Μαχμούντοφ, Ντόνιοχ, Έντι (69′ Χατζίγιεφ), Σαλαχλί, Ζάμπερ (75′ Νούνιες), Λαουάλ (75′ Μάνο).

Σκόρερ: 53′ Καζού, 65′ Γκομίς

Κίτρινες: Μπρόρσον / Σαίεφ, Κβερκβέλια