HomeΚυπριακό Ποδόσφαιρο''Γαλαζοκίτρινο'' το ντέρμπι και ακόμα ένα βήμα για τον τίτλο!

”Γαλαζοκίτρινο” το ντέρμπι και ακόμα ένα βήμα για τον τίτλο!

Με γκολάρα του Ντογκαλά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Πάφο με 1-0.

Το μάτς:

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε σχετικά νωρίς. Μόλις στο 8′ ο Ντογκαλά μετά από μια φοβερή κούρσα διέσχισε όλο το γήπεδο, ντρίμπλαρε τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0!

Στο 23′ ένα επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή της Πάφου απομάκρυνε ο Ναμ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Πάφος έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Γκολντάρ από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 30′ το σουτ του Πέπε πέρασε άουτ.

Δώδεκα λεπτά μετά, το γυριστό σουτ του Τάνκοβιτς μπλόκαρε ο Μπέλετς.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος μέχρι το 60′ δεν υπήρξε κάτι το αξιόλογο.

Στο 62′ ο Κοντρέρας δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή στο γύρισμα του Μπρούνο.

Δέκα λεπτά μετά ο Ίβουσιτς είπε όχι με τα πόδια στον Κβιλιτάια.

Στο 77′ ο Βαλακάρι δοκίμασε να νικήσει τον Μπέλετς με σουτ αλλά ο κήπερ του ΑΠΟΕΛ ήταν έτοιμος.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μπέλετς ήταν και πάλι έτοιμος αυτή τη φορά σε σουτ του Ζάζα.

Μέχρι το τέλος η Πάφος έβαλε πίεση χωρίς όμως να καταφέρει κάτι έτσι οι ”γαλαζοκίτρινοι” πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Γέφτε, Βιγιαφάνεζ, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (74′ Εφραίμ), Σαρφό (74′ Σατσιάς), Ντονγκαλά (68′ Γουίλσον), Δώνης.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Αμπντουλαχί, Κβιλιτάια, Μαϊόλι, Τομανέ, Πολυκάρπου, Μεχρί.

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο, Γκολντάρ, Μπρούνο (67′ Ζάζα), Μποτσκάι (46′ Βαλακάρι), Ικόκο, Ρους (46′ Κβίντα), Κοντρέρας, Τάνκοβιτς, Ναμ, Πέπε.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Αμπτουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Νταλίνια.

Διαιτητής: Jovanovic Srdjan
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Costa Verissimo Fabio Jose
AVAR: Λαζάρου Ιωάννης
Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος