HomeΚυπριακό Ποδόσφαιρο''Γαλάζιο'' το ντέρμπι

”Γαλάζιο” το ντέρμπι

Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας κόντρα στην Ομόνοια με 3-1. Στους 50β ανέβηκαν οι ”γάλάζιοι” στους 42β παρέμειναν οι ”πράσινοι”.

Το μάτς:

Η Ομόνοια μπήκε λίγο καλύτερα στο παιχνίδι και στο 10′ δημιούργησε την πρώτη επικίνδυνη προϋπόθεση στο παιχνίδι. Γύρισμα του Ανσαριφάρντ από δεξιά εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ο Γιοβάνοβιτς έπεσε και μπλόκαρε

Τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από φάση διαρκείας ο Εκπολό από κοντά άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα.

thumbnail preview 14 2

Η Ομόνοια δεν άργησε να αντιδράσει αφού στο 18′ ο Σράντι δεν αστόχησε στο τετ ατ τετ που βρήκε και έκανε το 1-1.

thumbnail preview 15 2

Τα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου κυλούσαν χωρίς την μεγάλη ευκαιρία και όλα έδειχναν ότι το 1-1 θα ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 45′ ο Παπουλής ανάτρεψε τον Μαυρία και ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεσε ανάλαβε ο Πίττας και έκανε το 2-1.

thumbnail preview 16 2

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας περισσότερο διαχειριζόταν το υπέρ του σκορ ενώ η Ομόνοια δεν κατάφερνε να βρει κάποια αξιόλογη φάση για την ισοφάριση.

Από το 75′ και μετά μετά την διπλή αλλαγή των Μπεζούς και Ζαχαρίου η Ομόνοια κέρδισε χώρο στο γήπεδο και πίεσε τον Απόλλωνα.

Στο 81′ μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Φάουλ ο Λοΐζου από δεξιά, ο Κούσουλος από κοντά έκανε την δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Γιοβάνοβιτς… απογειώθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας με μια αντεπίθεση ”σκότωσε” το παιχνίδι… Ο Κολ στην κάθετη πάσα, ο Ουάρντα μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο, πλάσαρε εύστοχα για το 3-1.

thumbnail preview 17 1

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Βα, Χαμάς (5’Μαυρίας), Χάμπος, Φιλιώτης, Ουάρντα, Κολ.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Χουσαΐν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Ντιγκινί, Ντόνιο, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους (75’Ζαχαρίου), Παπουλής (46’Λοΐζου), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Σράντι (75’Μπεζούς), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μιξ (61’Χαραλάμπους), Κακουλλής (61’Μπεσεντίν).

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Γιούστε, Λοΐζου, Κίτσος, Ζαχαρίου, Μπεσεντίν, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Μπέζους

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βα / Μάθιους, Κακουλλής, Κούσουλος.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας