HomeSliderΦιλική ήττα για την Εθνική μας!

Φιλική ήττα για την Εθνική μας!

Την ήττα με 2-1 από την Τσεχία γνώρισε η Εθνική μας σε φιλικό αγώνα, ο οποίος έγινε στο στάδιο «ΑΕΚ ΑRENA». Η Τσεχία άνοιξε το σκορ με τον Χόλες στο 13’, αλλά η Κύπρος ισοφάρισε σε 1-1 με τον Λοΐζου στο 32’. Το τελικό 2-1 για την Τσεχία «έγραψε» στο 43’ ο Νταρίντα με εύστοχο κτύπημα πέναλτι. Πλέον η Κύπρος στρέφει την προσοχή της στα παιχνίδια με Λουξεμβούργο (10/10, 16:00) και Αζερμπαϊτζάν (13/10, 19:00) για τον 1ο όμιλο της Γ’ Κατηγορίας του  Πρωταθλήματος Εθνών.

Πως παρατάχθηκαν

Με σύστημα 4-3-3 παρατάχθηκε η Κύπρος. Ο προπονητής της Εθνικής μας, Γιόχαν Βάλεμ έβαλε με τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Σιέλης και Καρώ, ενώ στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας ήταν οι Αντωνίου και Ιωάννου αντίστοιχα. Κάστανος, Γκόγκιτς και Κωστή ήταν στη μεσαία γραμμή. Ζαχαρίου και Λοΐζου ήταν στο δεξί και αριστερό φτερό αντίστοιχα με τον Κακουλλή στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά, η Τσεχία παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1. Ο προπονητής της ομάδας, Γιάροσλαβ Σίλχαβι έβαλε τον Κούμπεκ κάτω από τα δοκάρια με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Πέτσασεκ και Χόβορκα. Κάντεραμπεκ και Νόβακ ήταν στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα. Χόλες και Μπάρακ ήταν στη μεσαία γραμμή με τον Νταρίντα λίγο πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου. Σέβτσικ και Πρόβοντ ήταν στο δεξί και αριστερό φτερό αντίστοιχα με κεντρικό επιθετικό των Βίντρα.

Ο αγώνας

Χωρίς κάτι αξιόλογο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η Τσεχία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 13’ με τον Χόλες. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κυριακίδης έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Χόλες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0. Η Κύπρος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 20’ είχε την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Λοΐζου, το οποίο όμως πέρασε έξω. Η Τσεχία «άγγιξε» το 2-0» στο 28’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νταρίντα έκανε το πλασέ, αλλά ο Κωστή έδιωξε πάνω στη γραμμή του τέρματος.

Τελικά η Εθνική μας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (1-1) στο 32’. Μετά από μπαλιά του Καρώ, ο Κούμπεκ έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Λοΐζου αφού κέρδισε την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα για 1-1! Η Τσεχία πάντως δύο λεπτά αργότερα (34’) έχασε καλή ευκαιρία να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ, αλλά η κεφαλιά του Πρόβοντ κτύπησε στο δοκάρι! Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και στο 42’ όταν μετά από μπαλιά του Νταρίντα ο Βίντρα έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Το 2-1 για τους Τσέχους ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Συγκεκριμένα, ο Γκόγκιτς ανέτρεψε τον Βίντρα μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης, έδωσε το πέναλτι. Ο Νταρίντα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και στο 43’ «έγραψε» το 2-1 για την Τσεχία. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Τσεχία να προηγείται της Εθνικής μας με 2-1.

Με τρεις αλλαγές ξεκίνησε στην επανάληψη η Κύπρος. Συγκεκριμένα, εκτός πέρασαν Κωστή, Γκόγκιτς και Κάστανος και στη θέση τους πέρασαν οι Αρτυματάς, Κυριάκου και Κατελάρης.

Στο 50’ η Τσεχία έχασε καλή ευκαιρία για να κάνει το 3-1. Ο Βίντρα έκανε το σουτ, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε. Πέντε λεπτά αργότερα (55’) οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου όταν ο Βίντρα ήταν έτοιμος να κάνει το σουτ, αλλά ο Κυριακίδης πρόλαβε και μάζεψε. Στο 79’ η κεφαλιά του Πέτρασεκ από καλή θέση πέρας έξω.

Κύπρος: Κυριακίδης, Σιέλης, Καρώ (64’ Σπόλιαριτς), Αντωνίου, Ιωάννου, Κάστανος (46’ Κατελάρης), Γκόγκιτς (46’ Κυριάκου), Κωστή (46’ Αρτυματάς), Ζαχαρίου (73’ Χριστοφή), Λοΐζου, Κακουλλής (73’ Πίττας)

Σκόρερ: 32’ Λοΐζου

Κίτρινη:

Κόκκινη:

Διαιτητής: Λιονέλ Τσούντι (Ελβετία), Βοηθοί: Σλάνταν Γιοσίποβιτς, Ματίας Σμπρίσα (Ελβετία)

Τσεχία: Κούμπεκ, Πέτσασεκ, Χόβορκα, Κάντεραμπεκ , Νόβακ (61’ Κραλ), Χόλες (62’ Ματέγιου), Μπάρακ, Νταρίντα, Σέβτσικ (70’ Μασόπουστ), Πρόβοντ, Βίντρα (62’ Χλοζεκ)

Σκόρερ: 13’ Χόλες, 43’ πεν. Νταρίντα (71’ Ντόκαλ)