HomeΔΙΕΘΝΗΦασούλι το φασούλι… γεμίζει το σακούλι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Φασούλι το φασούλι… γεμίζει το σακούλι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Μπορεί να δυσκολεύτηκε για μία ακόμη φορά, όμως στο τέλος χαμογέλασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε 1-0 της Νόριτς εκτός έδρας και έχει το απόλυτο (2/2) στο πρωτάθλημα από τότε που την ανέλαβε ο Ραλφ Ράνγκνικ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ αν και οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες καλές προϋποθέσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Κυριότερος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών των γηπεδούχων, ο Πούκι, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να έχουν τις στιγμές τους με τους Ρονάλντο, Τέλες και Μαγκουάιρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ντε Χέα έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση σε σουτ του Πούκι στο 57’, με τους «κόκκινους διαβόλους» να λυτρώνονται στο 73’, όταν ο Άαρονς ανέτρεψε τον Ρονάλντο εντός περιοχής και ο Πορτογάλος αξιοποίησε το πέναλτι δύο λεπτά αργότερα για το 1-0.

Το αποτέλεσμα αυτό ανέβασε τη Γιουνάιτεντ στην 5η θέση, καθώς ισοβαθμεί εντός τετράδας με τη Γουέστ Χαμ αλλά υστερεί λόγω διαφοράς τερμάτων.