HomeΔΙΕΘΝΗΈστειλε... σπίτι την Τορίνο και περιμένει αντίπαλο στα ημιτελικά η Φιορεντίνα

Έστειλε… σπίτι την Τορίνο και περιμένει αντίπαλο στα ημιτελικά η Φιορεντίνα

Μετά την Ίντερ, και η Φιορεντίνα έκλεισε θέση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Οι «βιόλα» λύγισαν με 2-1 την Τορίνο εντός έδρας και προκρίθηκαν στους «4», όπου θα αντιμετωπίσουν Ρόμα ή Κρεμονέζε.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά μοιρασμένο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα στο ματς και να απειλούν με Ρίτσι και Σουρς, προτού ισορροπίσει την κατάσταση η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο και απαντήσει με τις ευκαιρίες των Μαντραγκόρα, που είχε δοκάρι, Σανάμπρια και Γκονσάλες.

Εντέλει, οι «βιόλα» κατάφεραν να λύσουν τον… Γόρδιο δεσμό στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 65ο λεπτό. Ο Μαντραγκόρα εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ από τα αριστερά, ο Τέρζιτς έβγαλε τη γλυκιά σέντρα και ο Γιόβιτς νίκησε με ωραία κεφαλιά τον συμπατριώτη του, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για το 1-0.

Η «γκρανάτα» πίεσε για την ισοφάριση και την άγγιξε με Σανάμπρια και Μίραντσουκ, όμως λίγο αργότερα ο Ικονέ σφράγισε τη νίκη-πρόκριση της Φιορεντίνα σκοράροντας στο 90’ με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η Τορίνο δεν το έβαλε κάτω και έφτασε στη μείωση του σκορ με τον Καραμό στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως δεν είχε άλλη απάντηση και μοιραία αποκλείστηκε από τον θεσμό.