HomeSliderΕρμής - Πάφος: Προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε

Ερμής – Πάφος: Προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε

Ερμής και Πάφος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο Αμμόχωστος, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Οι 2 ομάδες μοιράστηκαν από ένα καλό ημίχρονο και από ένα βαθμό. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη και δίκαια ήταν μπροστά στο σκορ. Το γκολ για την ομάδα του Μιχαϊλένκο, πέτυχε μόλις στο 2ο λεπτό ο Βαλακάρι μετά από ένα λάθος του Χολτ.

Ο νεαρός ποδοσφαιριστής από κοντά έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα στα δίκτυα της γηπεδούχου ομάδας. Τα στατιστικά του πρώτου μέρους αποδυκνείουν του λόγου το αληθές και δικαιολογούν το σκορ, αφού η ομάδα της Πάφου είχε 4 τελικές προσπάθειες εκ των οποίων οι 3 εντός στόχου εν αντίθεσή με τον Ερμή ο οποίος είχε 1 τελική (και στον στόχο).

Από τα σημαντικότερα γεγονότα του ημιχρόνου, ήταν η αποβολή του Βαλακάρι, στο 30’ με 2η κίτρινη κάρτα η οποία του χρεώθηκε αφού σε διεκδίκηση της μπάλας έβαλε το χέρι του στο πρόσωπο αντίπαλου ποδοσφαιριστή. Επίσης πολύ σημαντικός, ήταν και ο αριθμός των καρτών που δόθηκαν από τον ‘’άρχοντα’’ του αγώνα, Χρυσοβαλάντη Θεουλή, ο οποίος δεν ‘’χαρίστηκε’’ σε καμία φάση του ημιχρόνου, μοιράζοντας 8 κίτρινες κάρτες συνολικά. Πέντε σε ποδοσφαιριστές του Ερμή και 3 σε π ποδοσφαιριστές της Πάφου.

Ο τερματοφύλακας του Ερμή, Καϊκέ, έκανε δύο πολύ σημαντικές επεμβάσεις στο πρώτο μέρος κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι, γεγονός που έμεινε ανεκμετάλλευτο από τους ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Σατσιά, όπως και η αποβολή του Βαλακάρι και το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Στο 2ο μέρος του αγώνα, οι ισορροπίες (όπως ήταν αναμενόμενο μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε ο Ερμής) άλλαξαν και η γηπεδούχος ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Πάφος με την αλλαγή σχηματισμού και την είσοδο του Ράκελς, προσπάθησε να κρατήσει παραπάνω μπάλα χωρίς όμως επιτυχία.

Ο Ερμής, είχε την κατοχή της μπάλας, ήταν πιο επιθετικός και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Η δημιουργία ευκαιριών ωστόσο, για την ομάδα του Σατσιά, δεν ήταν τόσο εύκολη αφού μέχρι το 75’ είχαν δημιουργηθεί ελάχιστες. Στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο όμως ο Ρουσιάς με εξαιρετική κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Από εκεί και πέρα, είχε τον πρώτο λόγο η γηπεδούχος ομάδα για το υπόλοιπο του παιχνιδιού, προσπάθησε αλλά εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει την νίκη.