HomeSliderΕπιτυχίες για Νέα Σαλαμίνα, ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση

Επιτυχίες για Νέα Σαλαμίνα, ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση

Η Ανόρθωσις πήρε αυτό που ήθελε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 κέρδισε την Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ σε 95’ και έμεινε στην 4η θέση. Αντίθετα, η Ε.Ν.Π. έχασε και έμεινε στη μέση του πίνακα, ενώ δεν έκτισε πάνω στη νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας.

Ωραίο το πρώτο σετ με την Ε.Ν.Π. να παλεϋει το σετ, αλλά την Ανόρθωση πιο αποτελεσματική να επικρατεί 25-21 σε 24’.

Το δεύτερο σετ όμως άνηκε στην Ανόρθωση που επικράτησε 25-16 σε 20’ και αύξησε σε 2-0 το προβάδισμά της.

Η Ένωση προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και η «Μεγάλη Κυρία» ήταν μπροστά με 10-08. Η Ε.Ν.Π. όμως ήταν καλύτερη στη συνέχεια και προηγήθηκε 16-20. Η Ένωση βρήκε τον τρόπο κερδίζοντας με 21-25 σε 27’ έστω και εάν η Ανόρθωσις μείωσε στους -3 21-24 και μείωσε 1-2 σετ.

Η Ανόρθωσις στο τέταρτο σετ προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή 06-04, αλλά αύξησε σε 11-07 και 17-11 δείχνοντας να ελέγχει το σετ. Οι ισορροπίες διατηρήθηκαν με το 19-13, αλλά η Ένωση έκανε την προσπάθειά της μειώνοντας 20-15. Η Ανόρθωσις διατηρούσε τις αποστάσεις και κέρδισε με 25-20 σε 24′ και τον αγώνα 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-21, 25-16, 21-25, 25-20

ΕΥΚΟΛΑ Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο προσφυγικό ντέρμπι που φιλοξενήθηκε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ». Η Νέα Σαλαμίνα χωρίς ζόρια κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ σε 68’ την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν και τις αποστάσεις από τον 2ο Green Air Παφιακό. Η ΑΕ Καραβά ήταν φιλότιμη, αλλά δέχθηκε την 12η σερί ήττα της.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε δυνατά στο προσφυγικό ντέρμπι και προηγήθηκε με 1-0 επικρατώντας με 25-15 σε 19’.

Η ΑΕ Καραβά όμως έδειξε αντίδραση στο δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά με 10-11. Σταδιακά, όμως η Νέα Σαλαμίνα ξέφυγε και αφού προηγήθηκε 21-13, κέρδισε 25-17 σε 27’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά στο τρίτο σετ 05-03 και αύξησε σε νταμπλ –σκορ 08-04 και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το υπέρ της 16-08. Η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας ήταν πάρα πολύ σοβαρή και ξέφυγε με 10 πόντους 19-09. Η ΑΕ Καραβά πήρε κάποιους πόντους ψυχολογίας μειώνοντας σε 21-14. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας με αλλαγές κέρδισαν με 25-17 σε 22’ και κέρδισε 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-15, 25-17, 25-17

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑ ΤΟ ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ σταμάτησε τον φρενήρη ρυθμό της Αναγέννησης Δερύνειας. Παρά το πρόβλημα με τον τραυματία Λετονό πασαδόρο Janis Jansons οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 μέσα στη Δερύνεια την Αναγέννηση με 1-3 σετ σε 114’. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν μετά από τις 06 Δεκεμβρίου 2021 πετυχαίνοντας την πρώτη επιτυχία στο 2022.

Η Αναγέννηση από την άλλη, μετά από δυο σερί νίκες δέχθηκε την ήττα και έμεινε πίσω στην προσπάθεια για την 4η θέση.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα δυο πρώτα σετ, αφού η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας με 25-16 σε 24’.

Το ΑΠΟΕΛ ανασυντάχθηκε στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 20-23 και επικράτησε 21-25 σε 31’ ισοφαρίζοντας σε ένα αγώνα ντέρμπι.

Ισοδύναμο ήταν το τρίτο σετ με την Αναγέννηση να αρχίζει καλύτερα και το ΑΠΟΕΛ να μειώνει 10-08 και ισοφάρισε 13-13. «Πράσινοι» και «γαλαζοκίτρινοι» συμβάδιζαν στο σκορ διεκδικώντας επί ίσοις όροις το σετ. Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο +3 18-21 δείχνοντας να έχει λύσεις, με την Αναγέννηση όμως να μειώνει στον πόντο 21-22. Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως κατάφεραν να κερδίσουν το πολύ ωραίο σετ 22-25 σε 30’ και να προηγηθούν 1-2 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν καλύτερα το τέταρτο σετ και προηγήθηκε 02-04, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 04-04. Το ΑΠΟΕΛ παρά την απουσία του πασαδόρου Jansons προηγήθηκε 15-17 και 20-23 για να επικρατήσουν 21-25 σε 29’ εξασφαλίζοντας μια σπουδαία νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 25-16, 21-25, 22-25, 21-25