HomeΟΜΑΔΕΣΑΕΛΕπιτέλους νίκη για την ΑΕΛ

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΛ

Επιτέλους νίκη. Αυτό λένε στην ΑΕΛ η οποία κέρδισε την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου» με 1-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα η λεμεσιανή ομάδα επέστρεψε στα τρίποντα.

Δίκαια η νίκη για την ΑΕΛ που θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα αλλά βρήκε απέναντι της, τον τερματοφύλακα Κόστιτς που έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις. Έντονος ο προβληματισμός στην ΕΝΠ που δέχθηκε τέταρτη συνεχόμενη ήττα και παρέμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που κυριάρχησε στο α’ ημίχρονο και κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα, από τα έντεκα βήματα.

Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι είχε την κατοχή της μπάλας από την αρχή της αναμέτρησης και δημιούργησε ευκαιρίες για να πετύχει τέρμα αλλά βρήκε απέναντι της τον τερματοφύλακα Κόστιτς.

Στο 11’ δημιουργήθηκε η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Τζάλμα μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Μιλιντσεάνου που έκανε το πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.

Η ΕΝΠ έξι λεπτά αργότερα θα μπορούσε να πετύχει τέρμα με τον Κωνσταντίνου ο οποίος δεν βρήκε την μπάλα ευρισκόμενος σε πολύ καλή θέση.

Η ΑΕΛ συνέχισε να γυροφέρνει την περιοχή των γηπεδούχων αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνη κατάσταση. Η ΕΝΠ από πλευράς της δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της λεμεσιανής ομάδας και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Επόμενη καλή ευκαιρία και πάλι για την ΑΕΛ  στο 34’ όπου είχαμε νέα μεγάλη απόκρουση του Κόστιτς (με τα πόδια εκ νέου) σε κοντινό σουτ του Μιλιντσεάνου. Η υπεροχή της ΑΕΛ καρποφόρησε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κοτσώνης ανέτρεψε τον Κάσα εντός περιοχής και ορθά δόθηκε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιραλάς και βρήκε στόχο πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα για φέτος.

Η ΑΕΛ έχοντας το αποτέλεσμα υπέρ της έδωσε χώρο στην ΕΝΠ στην επανάληψη αλλά ήταν αυτή που και πάλι είχε τις ευκαιρίες για τέρμα.

Στο 52’ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση με δύο ποδοσφαιριστές, ο Μιραλάς έδωσε στον Κάσα ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ, όμως και πάλι με τα πόδια ο Κόστιτς έσωσε την ΕΝΠ.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΛ απείλησε όταν ο Τσιμπόλα έκανε το σουτ με τον Κόστιτςνα διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Η ΕΝΠ απάντησε στις ευκαιρίες στο 56’ όταν ο Κατσιάρης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μούριελ.

Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 71’ όταν ο Μιραλάς μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο Κόστιτς έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Στα τελευταία λεπτά δεν καταγράφηκε κάτι αξιόλογο έτσι η ΑΕΛ πήρε πολύ σημαντική νίκη.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν (32’ Κοτσώνης), Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (81’ Φλουρής), Κατσιάρης (57’ Λουσέρο), Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (81’ Μαυρουδής), Λαμί

AEΛ: Μούριελ, Σάντος (81’ Φραντζής), Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Ντα Σίλβα, Ζντραβκόφσκι, Τσιμπόλα, Κάσα, Σις, Μιραλάς (73’ Παπαφώτης), Μιλιντσεάνου (66’ Μπεραχίνο)

Σκόρερ: 45’+2’ (πεν.) Μιραλάς

Κίτρινες: Μέιρα, Κόστιτς / Μιραλάς (3η), Μούριελ