HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕπιστροφή στις νίκες και τριάρα για το ΑΠΟΕΛ στο ντεμπούτο Πουρσαϊτίδη (φώτος)

Επιστροφή στις νίκες και τριάρα για το ΑΠΟΕΛ στο ντεμπούτο Πουρσαϊτίδη (φώτος)

Στο ντεμπούτο του Σάββα Πουρσαϊτίδη στο πάγκο, το ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη κόντρα στον Ερμή αφού επικράτησε με 3-0 στο ΓΣΠ στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής. Οι Εφραίμ (27’) και Σαχάρ (70’, 90+2’) πέτυχαν τα γκολ για το ΑΠΟΕΛ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για την πρώτη νίκη των γαλαζοκιτρίνων από την 12η αγωνιστική και την εκτός έδρας επικράτηση κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ ανέλαβε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο ο Ερμής ήταν αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό ο Ρουσιάς βρέθηκε απέναντι από τον Ουζόχο και έκανε το πλασέ, ωστόσο για κακή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 27ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκοτ με ένα πανέμορφο γκολ από τον Γιώργο Εφραίμ. Ο ίδιος πήρε την μπάλα από τον Νούχιου και με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Καϊκέ.

Στο 44ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι απώλεσαν διπλή ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά ο Κλωναρίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καϊκέ σε τετ-α-τετ ενώ στο ριμπάουντ από τον Εφραίμ ο τερματοφύλακας του Ερμή είπε ξανά «όχι».

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ έφτασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ αφού στο 57ο λεπτό ο Νούχιου έκλεψε απ’ τον Χολτ μέσα στην περιοχή, έδωσε στον Ντε Βινσέντι, που έκανε το πλασέ ωστόσο ο Ντίας έκοψε πάνω στην γραμμή.

Ο Ερμής είχε τη δική του ευκαιρία στο 63ο λεπτό. Ο Ρουσιάς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και έκανε ανενόχλητος το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πολύ πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

Στο 70ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του αφού μετά από γύρισμα του Κλωναρίδη, ο Σαχάρ έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα του Καϊκέ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε εκ νέου την μπάλα στα δίχτυα στο 90+2′, κλειδώνοντας την νίκη για την ομάδα της Λευκωσίας.

Απ’ εκεί και πέρα, το συγκρότημα του Σάββα Πουρσαϊτίδη διαφύλαξε το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, σηματοδοτώντας την επιστροφή του ΑΠΟΕΛ στις νίκες.