HomeΔΙΕΘΝΗΕπιστροφή στις νίκες και στη 2η θέση

Επιστροφή στις νίκες και στη 2η θέση

Το σοκ από τις δύο σερί εντός έδρας ήττες από Άιντραχτ και Κάντιθ ανήκει στο παρελθόν για την Μπαρτσελόνα. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ είναι πάντα… πρόθυμη να αφήσει βαθμούς σε αυτό το παιχνίδι, αφού δεν έχει νίκη στις τελευταίες 14 συναντήσεις των δύο ομάδων σε όλες τις διοργανώσεις. Το 1-0 των Καταλανών στη “Ρεάλε Αρένα” τους φέρνει ξανά στη 2η θέση της La Liga και με αγώνα λιγότερο από τις διώκτριές τους, Σεβίλλη και Ατλέτικο.

Το γκολ σημειώθηκε αρκετά νωρίς για τους Καταλανοιύς, σε μία φάση διάρκειας όπου ο Ουσμάν Ντεμπελέ είχε δοκάρι και τελικά ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έγραψε το 1-0 κι έφτασε τα 9 τέρματα σε 11 αγώνες πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ απείλησε κυρίως με τον Αλεξάντερ Σέρλοτ, ο οποίος είχε μία σπουδαία στιγμή μέσα από τη μικρή περιοχή με την έναρξη του 2ου μέρους, όπου έστειλε την μπάλα άουτ, αλλά και μία κάποια λεπτά αργότερα, την οποία αποσόβησε ο Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν με τη… φτέρνα.

Από την πλευρά του, ο Τσάβι είχε να αντιμετωπίσει προβλήματα τραυματισμών στο κέντρο της άμυνας. Ο Ζεράρ Πικέ χτύπησε στο 1ο ημίχρονο και συνέχισε με ενοχλήσεις, ο Ρόναλντ Αραούχο βγήκε “λαβωμένος” στο 55′ και ο Κλεμάν Λενγκλέ που αντικατέστησε τον Πικέ στο 82′ χτύπησε στο κεφάλι, αλλά συνέχισε στο παιχνίδι.

Οι τραυματισμοί σε συνδυασμό με μία μικρή διακοπή στην αρχή του 2ου ημιχρόνου λόγω ρίψης αντικειμένων οδήγησαν σε 10 λεπτά καθυστερήσεων, όμως οι Βάσκοι δεν κατάφεραν να τα αξιοποιήσουν κι η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη.

Πηγή: sport24.gr