HomeSliderΕπιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια που κέρδισε την ΑΕΛ στο ΓΣΠ με 1-0 στον εξ αναβολής αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Πολύ σημαντική νίκη για την Ομόνοια που μείωσε την απόσταση από τις ομάδες που προπορεύονται και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο «αιώνιο» ντέρμπι που ακολουθεί την Κυριακή. Σκόρερ για τους «πράσινους» ο Τζιωνής. Σε άλλο ένα παιχνίδι η ΑΕΛ υστέρησε και πλέον θα πρέπει να κάνει τεράστια προσπάθεια για να καταφέρει να βρεθεί στην πρώτη εξάδα.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Ομόνοια με σκοπό να πετύχει το γρήγορο τέρμα και να αποφορτιστεί από το οποιοδήποτε άγχος υπήρχε. Θα μπορούσε αυτό να γίνει πραγματικότητα στο 2’ όταν ο Παπουλής με μπαλιά βρήκε τον Μποτεάκ στην περιοχή με τον Γάλλο να κάνει το σουτ, αλλά ο Βοζίνια στην κλειστή του γωνία έδιωξε την μπάλα σε πρώτο χρόνο και σε δεύτερο χρόνο ο Μαζάν σε κόρνερ.

Στην συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε αξιόλογες φάσεις με την Ομόνοια να έχει την μπάλα στην κατοχή της, αλλά την ίδια ώρα η ΑΕΛ να έχει εξαιρετικές τοποθετήσεις στην άμυνα της. Όσο περνούσε ο χρόνος το σκηνικό δεν άλλαζε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην προκύψουν οποιεσδήποτε άλλες φάσεις στο α’ ημίχρονο.

Εξαίρεση η φάση στο 27’ όταν η Ομόνοια σκόραρε με τον Κακουλή αλλά μετά από παρέμβαση του VAR ο Λανγκ που έκανε το γύρισμα ήταν σε θέση οφσάιντ. Η ΑΕΛ σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε μόνο αμυντικούς προσανατολισμούς και δεν ήταν τυχαίο το γεγονός ότι δεν απείλησε την εστία του Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Σέχου έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Κακουλή να κάνει την προβολή και στην πορεία της μπάλας μπήκε ο Τζιωνής που την έσπρωξε στα δίκτυα. Οι γηπεδούχοι είχαν νωρίτερα ευκαιρία με τον Κακουλή (47’) όπως και οι φιλοξενούμενοι με τον Ριέρα (49’).

Το τέρμα έδωσε πνοή στην Ομόνοια που έφτιαξε μέσα στα επόμενα τέσσερα λεπτά δύο ευκαιρίες με Λέτσιακς και Κακουλλή αλλά αμφότεροι δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Βοζίνια. Η ΑΕΛ σταδιακά ευρισκόμενη πίσω στο σκορ προσπάθησε ν’ αντιδράσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά η Ομόνοια είχε πολύ σωστή αμυντική τακτική. Την γνωστή εκείνη τακτική που όταν βρεθεί μπροστά στο σκορ παρουσιάζει άμυνα για σεμινάριο.