HomeApp Push NotificationΕπιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια η οποία κέρδισε με 1-0 τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για τους «πράσινους» ο Παπουλής στο 40′ από το σημείο του πέναλτι. Η Ομόνοια με τη νίκη της πρόσθεσε άλλους τρεις βαθμούς στην μέχρι τώρα συγκομιδή της, ξεπερνώντας με τον καλύτερο τρόπο τις μαζεμένες απουσίες που είχε.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη είχε δύο καλές ευκαιρίες στο παιχνίδι όπου θα μπορούσε α σκοράρει και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με πολύ καλή διάθεση και όρεξη ξεκίνησαν το παιχνίδι οι παίκτες της Ομόνοιας έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την μπάλα στην κατοχή τους.

Όμως η τελική προσπάθεια δεν ήταν η ιδανική στις προσπάθειες που έγιναν από πλευράς «πρασίνων». Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός αμυνόταν σθεναρά έχοντας στο πλάνο του να «κτυπήσει» στην αντεπίθεση αξιοποιώντας την ταχύτητα των επιθετικών του.

Η Ομόνοια όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν πιο απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο φτιάχνοντας ουσιαστικά την πρώτη τη μεγάλη ευκαιρία στο 28’. Ο Χαραλάμπους έδωσε την μπάλα στον Παπουλή εντός περιοχής με τον επιθετικό της Ομόνοια να την κατεβάζει όμορφα με το στήθος και με περιστροφή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες με δυνατό σουτ από τον Κα αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 38’ η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι καθώς ο Μολ ανέτρεψε τον Κακουλλή στην γραμμή της μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής που δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα. Ο Ολυμπιακός στο 45‘ είχε καλή ευκαιρία σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σάλι, αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας, Φαμπιάνο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Διαφορετική η εικόνα στην επανάληψη με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Οι «μαυροπράσινοι» κρατούσαν περισσότερο την μπάλα και γυρόφερναν την περιοχή της Ομόνοιας. Μάλιστα δημιούργησαν καλές φάσεις φάσεις με κορυφαία αυτή στο 70’ όταν ο Γκουστάβο έκανε το σουτ, ο Φαμπίανο έδιωξε την μπάλα η οποία κτύπησε στο δοκάρι και έφυγε παράλληλα από την εστία εκτός.

Η Ομόνοια στην συνέχεια έφτιαξε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Κακουλλή και Τζιωνή.

Στην πρώτη (77’) ο Παπουλής έδωσε εξαιρετική πάσα στον Κακουλλή που από κοντά βρήκε την μπάλα αλλά ο Μολ έκανε εξαιρετική απόκρουση. Ο Ελβετός τερματοφύλακας δύο λεπτά αργότερα δεν άφησε τον Τζιωνή να παραβιάσει την εστία του.