HomeSliderΈπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε η Λίβερπουλ

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε η Λίβερπουλ

Σε τροχιά κορυφής παρέμεινε η Λίβερπουλ, που κέρδισε δύσκολα τη Σέφιλντ με 2-1 κι έπιασε στην 1η θέση την Έβερτον, που έχει ένα ματς λιγότερο. Στο +5 οι «κόκκινοι» από τη Σίτι.

Στο 1ο μόλις λεπτό ο Μανέ πρόλαβε την έξοδο του Ράμσντεϊλ και τον πλάσαρε αλλά ο Ίγκαν έσωσε στη γραμμή και προ του Σαλάχ, ενώ στο 3’ ο Άρνολντ προσπάθησε από το κέντρο να κρεμάσει τον Ράμσντεϊλ, που έδιωξε δύσκολα.

Και από το πουθενά στο 12ο λεπτό ο Φαμπίνιο έκανε πέναλτι ακριβώς στη γραμμή στον ΜακΜπέρνι, ο VAR το είδε, ο Μάικ Ντιν το έδωσε και ο Μπέργκε έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Μάλιστα στο 21’ ο ΜακΜπέρνι από αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Άλισον, ο οποίος στο 24’ απέκρουσε εντυπωσιακά το κοντινό πλασέ του Όσμπορν.

Όμως στο 41’, ο Χέντερσον σέντραρε από δεξιά και ο Μανέ πήρε την κεφαλιά, με τον Ράμσντεϊλ να διώχνει και τον Φιρμίνο να παίρνει ρο ριμπάουντ και να πλασάρει σε κενό τέρμα για το 1-1.

Στο 53’ το φαλτσαριστό σουτ του Σαλάχ, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 61’ ο Γκόμες έσωσε με τάκλιν μετά από σουτ του Μπερκ.

Και στην κόντρα, ο Άρνολντ πέρασε κάθετα στον Σαλάχ που κοντρόλαρε άψογα και πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος, πλάσαρε για το 2-1, με το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ , ωστόσο. Τελικά στο 64’ ο Μανέ σέντραρε από αριστερά και ο Ζότα με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 75’ ο Άλισον έσωσε μετά από διαγώνιο σουτ του Μπάσαμ από δεξιά, ενώ στο 76’ ο ΜακΓκόλντρικ απείλησε, λίγα δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του στο ματς.

Στο 80’ ο Όσμπορν μπήκε μόνος από αριστερά αλλά το γύρισμά του κόπηκε από τον Χέντερσον και στην κόντρα ο Σαλάχ άδειασε τον Ίγκαν, αλλά πλάσαρε στο δοκάρι.

Στο 90+2’ το σουτ του Μπερκ πέρασε ελάχιστα έξω.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Γκόμες, Φαμπίνιο, Άρνολντ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ, Ζότα (83’ Μίλνερ), Φιρμίνο (83’ Μιναμίνο)

ΣΕΦΙΛΝΤ: Ράμσντεϊλ, Μπάσαμ, Μπάλντοκ, Στίβενς, Αμπαντού, Ίγκαν, Μπέργκε, Λούντστραμ (76’ ΜακΓκόλντρικ), Όσμπορν, ΜακΜπέρνι, Μπρούστερ (54’ Μπερκ)