ΕΝΠ χωρίς απώλεια

Την αήττητη πορεία της συνέχισε η Remedica ΕΝΠ, επικρατώντας με 92-75 του ΑΠΟΠ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τάιτους Ρόμπινσονμε 29 πόντους (17 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο αγώνας ξεκίνησε με δύο τρίποντα, ένα για κάθε ομάδα. Πρώτα ο Ίνγκραμ για την Ένωση και έπειτα ο Πίγκραμ για τον ΑΠΟΠ, με τους βυσσινί στη συνέχεια να φτιάχνουν σερί οκτώ πόντων και να προηγούνται με 11-3 στο 5′. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν έμειναν πίσω στο σκορ και στο 9′ με το δίποντο του Γουάλεϊ ισοφάρισαν σε 13-13, ενώ η διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μόλις στον έναν πόντο (19-18) υπέρ των «βυσσινί».

Στο 12′ η Ένωση είχε προβάδισμα έξι πόντων (25-19), όμως με το τρίποντο του Πίγκραμ ξεκίνησε ένα σερί 12 πόντων για τον ΑΠΟΠ και στο 15′ η ομάδα της Πάφου ήταν μπροστά με την ίδια διαφορά (25-31). Στο 17′ η Ένωση με βολή του Στάκι έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα (35-35), ενώ ο ίδιος καλαθοσφαιριστές με πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, έβαλε μπροστά την ομάδα του με 44-40.

Μέχρι το 24′ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (51-47), με τους γηπεδούχους με το λέι απ του Ρόμπινσον να ξεκινούν σερί 13 πόντων και μέχρι το 27′ άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους 17 πόντους (64-47), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 66-51. Η Ένωση διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με νίκη 92-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 44-40, 66-51, 92-75