HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΈνα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για την Πάφο

Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για την Πάφο

Η Πάφος F.C. επικράτησε της Καρμιώτισσας με 2-1 για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ και ανέβηκε στην πρώτη θέση του Β’ ομίλου με 35 βαθμούς, έναντι 32 του ΑΠΟΕΛ. Στον αντίποδα η ομάδα των Πολεμιδιών έμεινε τελευταία με 18 βαθμούς και η προσπάθεια της για παραμονή γίνεται ακόμα πιο δύσκολη.

Η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με 2-0. Το γρήγορο (7’) γκολ του Αραγιούρι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι βοήθησε τους τυπικά γηπεδούχους, που επέβαλαν το ρυθμό τους. Έτσι, στο 37ο λεπτό πήραν γερό προβάδισμα σε μια γρήγορη αντεπίθεση. Ο Αουρέλιο έγινε αποδέκτης της μπάλας σε μακρινή πάσα του Πάνιτς, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Στην επανάληψη η Καρμιώτισσα βελτιώθηκε και «έψαξε» το γκολ που θα την έβαζε στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορος και το VAR πήρε… φωτιά!

Στο 57’ ο διαιτητής Κωνσταντίνος Φελλάς άλλαξε την απόφασή του για πέναλτι υπέρ της Καρμιώτισσας σε μαρκάρισμα του Πάνιτς στον Ίσμαελ Σάσι, ενώ στο 69’ η χρήση του συστήματος έδειξε παράβαση του Κβίντα πάνω στον Χριστοφή. Ο Ρούτκο απόκρουσε την εκτέλεση του Ρόμο, όμως κινήθηκε από τη γραμμή του τέρματος και ο διαιτητής διέταξε επανάληψη, με τον παίκτη της Καρμιώτισσας να ευστοχεί για τα 2-1.

Το VAR χρησιμοποιήθηκε και στο 75’, σε φάουλ του Πέρεζ πάνω στον Πάνιτς, που έγινε εντός περιοχής και καταλογίστηκε πέναλτι για την Πάφο, όμως ο Βαλακάρι εκτέλεσε άτσαλα πάνω από τα δοκάρια. Στο τελευταίο τέταρτο η ομάδα του Γιαννάκη Ποντικού έριξε όλες τις δυνάμεις της στην επίθεση, όμως άφηνε ακάλυπτα τα νώτα της. Έτσι, η Πάφος F.C. ήταν πιο απειλητική, όμως ο Κίττος πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις σε κοντινά σουτ των Βαλακάρι (84’) και Ράκελς (86’), με το σφύριγμα της λήξης να σφραγίζει τη νίκη για την παφιακή ομάδα.

Ταυτότητα του αγώνα

Πάφος F.C.: Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Φυλακτού (83’ Καμπράλ), Πάνιτς, Φουρ, Βα, (90’+5 Ιάνοφ) Βαλακάρι, Τόρες (68’ Ράκελς).

Καρμιώτισσα: Κίττος, Χριστοφή, Μπαράνοφ (46’ Ευσταθίου), Πέρεζ, Στυλιανού, Ρέινολντς (88’ Κωμοδίκης), Ντουάρτε, Χέρσκοβιτς (46’ Μ. Σάσι), Ι. Σάσι (73’ Μπαργκάν), Χατζηβασίλη, Ρόμο.

Σκόρερ: Αραγιούρι 7’, 37’ Αουρέλιο/ 72’ πεν. Ρόμο

Κίτρινες: Βα/ Ντουάρτε, Ι. Σάσι, Πέρεζ

Κόκκινες:

Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φελλάς (Χρίστος Ε. Χρίστου, Κυριάκος Σωκράτους), VAR: Δημήτρης Σολωμού, AVAR: Μάριος Δημητριάδης)