HomeSliderΈνα ήταν αρκετό

Ένα ήταν αρκετό

Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα ο Άρης επέστρεψε στις νίκες και διατηρήθηκε στα ψηλά της βαθμολογίας. Κέρδισε τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο στάδιο με 1-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το τέρμα του Πακέ στο 40’ ήταν αρκετό για την «ελαφρά ταξιαρχία» να μαζέψει άλλους τρεις βαθμούς σε αντίθεση με τους «μαυροπράσινους» που δέχθηκαν δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Ο Άρης θέλησε από την αρχή της αναμέτρησης να πάρει τα ηνία και να φτάσει πρώτος στο τέρμα. Ο Ολυμπιακός από την άλλη ήταν αρκετά προσεκτικός στην άμυνα του και περιόρισε σημαντικά τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων.

Με το πέρασμα του χρόνου ο Ολυμπιακός βρήκε τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο και με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να φτάσει στο τέρμα.

Έχασε μάλιστα την πρώτη καλή ευκαιρία στο 10’ όταν ο Γουίλσον έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Άρη και με ψηλοκρεμαστό σουτ προσπάθησε να πετύχει το τέρμα αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βάνα Άλβες.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι επικίνδυνοι στην επίθεση και στο 22’ έχασαν εκ νέου ευκαιρία για να προηγηθούν. Ο Κονφέ έκανε το παράλληλο γύρισμα με την μπάλα να φτάνει στον Γουίλσον αλλά δεν κατάφερε να την βρει ευρισκόμενο σε πλεονεκτική θέση.

Ο Αφρικάνος επιθετικός ήταν πρωταγωνιστής και πάλι στο 32’ όταν μετά από γύρισμα του Πεχλιβάνη στην περιοχή απέναντι από τον Βάνα Άλβες έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα του Άρη να αποκρούει με τα πόδια.

Να σημειώσουμε ότι νωρίτερα ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να μείνει με παίκτη λιγότερο καθώς ο Ντιανέ ενώ ήταν χρεωμένος με κίτρινη κάρτα έκανε φάουλ που θα μπορούσε να δεχθεί και δεύτερη.

Ο Άρης απάντησε στις ευκαιρίες τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Στεπίνσκι ο οποίος πλάγια μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Μολ.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» έφτασε τελικά πρώτη στο τέρμα στο 40’. Μετά από προσπάθεια του Πατσέκο οι κόντρες ευνόησαν τον Πακέ ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μολ και με δυνατό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η εικόνα στην επανάληψη διαφοροποιήθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει στη κατοχή του, την μπάλα και να προσπαθεί να φτάσει στο τέρμα της ισοφάρισης. Στον αντίποδα ο Άρης έδωσε χώρο και πρόσεχε τα νώτα του για να μην δεχθεί γκολ.

Ο Ολυμπιακός έφτιαξε δύο ευκαιρίες με Πεχλιβάνη και Σάλι αλλά τα σουτ που επιχείρησαν δεν βρήκαν στόχο. Οι «μαυροπράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα του Άρη.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το υπερ τους αποτέλεσμα. Μάλιστα έφτασαν σε δεύτερο τέρμα με τον Κβάσιουκ αλλά ακυρώθηκε μέσω VAR.

Ο Ολυμπιακός στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε διπλή ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σάλι από πολύ κοντά έκανε το σουτ με τον Βάνα Άλβες να αποκρούει εντυπωσιακά με την μπάλα να επιστρέφει ξανά στον παίκτη του Ολυμπιακού που προσπάθησε εκ νέου να πετύχει το τέρμα αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Άρη είπε όχι.