HomeSliderΈνα ήταν αρκετό / Πρόκριση για την ΑΕΛ

Ένα ήταν αρκετό / Πρόκριση για την ΑΕΛ

Την πρόκριση στον Β’ γύρο του Κυπέλλου πήρε η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 1-0 του Ερμή Αραδίππου στο Τσίρειο Στάδιο, στο πλαίσιο του Α΄γύρου της διοργάνωσης και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σις στο 30΄ με κεφαλιά, μετά από μπαλιά του Ππαφώτη. Οι «γαλαζικίτρινοι» ανέλαβαν από την αρχή του αγώνα τα ηνία και έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Η ομάδα της Αραδίππου από την άλλη πλευρά δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την ΑΕΛ.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 14’ και ήταν για την ΑΕΛ με το σουτ του Μιλιντσεάνου, το οποίο πέρασε έξω. Ο Χοράτσκα απέκρουσε το σουτ του Κάσα στο 19’. Το σουτ του Μπεραχίνο από πλάγια θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Χοράτσκα. Η πίεση της ΑΕΛ τελικά απέδωσε καρπούς στο 30΄. Μετά από μπαλιά του Παπαφώτη, ο Σίς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Το μακρινό σουτ του Ζντραφκόφσκι στο 37’ κατέληξε έξω στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας με τον Ερμή να προσπαθεί αν κτυπήσει στην κόντρα. Στο 59’ οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού απείλησαν με το σουτ του Κοντινέλα, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω. Το πλασέ του Τσέποβιτς στο 69’ ανάγκασε τον Χοράτσκα να αποκρούσει δύσκολα.

Ένα σουτ από τον Μπεραχίνο στο 81’ πέρασε εκτός εστίας για την ΑΕΛ. Ο Ερμής ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο Τσοκκάς στο 90+1’. Από εκεί και πέρα, ο Μπεραχίνο είχε ακόμη ένα σουτ στο 90+3’ από καλή θέση, αλλά ο Χοράτσκα απέκρουσε! Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα πριν το τελικό σφύριγμα. Η ΑΕΛ πήρε έτσι την πρόκριση για τον Β’ γύρο του Κυπέλλου.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο (77΄Τεϊξέιρα), Κάσα (46΄Κοντινέλα), Ζντραφκόφσκι (46΄Τσιμπόλα), Μπεραχίνο, Παπαφώτης (62΄Τσέποβιτς), Μακρής, Μιλιντσεάνου (46΄Πάβλοβιτς), Μπιλοβάρ, Ντα Σίλβα, Σις.

Ερμής: Χοράτσκα, Νικολάου, Καφατάρης (46΄Χαραλάμπους), Κάσες, Ράσπας (65΄Ντζίλε), Αλατζί (65΄Λοϊζίδης), Λύτρας (77΄Ζαχαρίου), Τσοκκάς, Αδάμου, Καμαρά, Μπρούνο (46΄Μαρίνιο).

Κίτρινες: / Μπεραχίνο, Ολιβέιρα