HomeSliderΈνα ημίχρονο ήταν αρκετό...

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό…

Η Ανόρθωση πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα σε βάρος του Εθνικού Άχνας με 2-1, σε αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής. Ένα καλό πρώτο ημίχρονο και η κλάση του Λόρια στο φινάλε αποδείχθηκαν αρκετά για να χαρίσουν το τρίποντο στην ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να δείχνουν επιθετικές διαθέσεις. Η γηπεδούχος ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη αξιόλογη προσπάθεια της με φαλσαριστό σουτ του Αρτυματά έξω από την περιοχή στο 10ο λεπτό. Λίγο αργότερα ο διεθνής άσος προσπάθησε για το «ριπλέι», όμως ο Μπογκατίνοφ έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Η Ανόρθωση είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Χριστοδουλόπουλο (26’), όταν έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και έφυγε σε κόρνερ. Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων να αντιδράσουν έφερε δύο καλές ευκαιρίες, όμως ο Χουντόπιακ ήταν άστοχος (35’), ενώ ο Ζάκπα είδε τον Λόρια να αποκρούει δύσκολα το σουτ του δύο λεπτά αργότερα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ουάρντα από τον Θωμά Ιωάννου (40’) και ο Χριστοδουλόπουλος με ψύχραιμη εκτέλεση έδωσε γερό προβάδισμα στην Ανόρθωση.

Με την έναρξη της επανάληψης (47’) ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ασούμπρε από τον Ρισβάνη, όμως το VAR έδειξε ότι ο παίκτης του Εθνικού άρχισε τη φάση από θέση οφσάιντ.

Στη συνέχεια το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια απείλησε δύο φορές με τους Αρτυματά (58’) και Πόποβιτς, οι οποίοι αστόχησαν. Σταδιακά οι παίκτες της γηπεδούχου έριξαν… στροφές και ο Εθνικός το εκμεταλλεύτηκε. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους βγήκε μαζικά στην επίθεση, πίεσε και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο της. Ο Λόρια απόκρουσε με διπλή προσπάθεια την κεφαλιά του Φλοριάν (84’), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γάλλος έκανε κακό τελείωμα από πλεονεκτική θέση.

Ο Μπογκατίνοφ κράτησε τον Εθνικό στο παιχνίδι με απόκρουση σε κεφαλιά του Καλτσά (87’) και στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με προβολή του Φλοριάν μετά από σουτ του Αμπντουλάγιεφ. Στις καθυστερήσεις ο Εθνικός τα έδωσε όλα για την ισοφάριση, όμως ο Λόρια αποδείχθηκε «φύλακας άγγελος» της εστίας του. Ο Γεωργιανός πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις σε σουτ του Φλοριάν (91’) και του Χολ (95’), ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Χουντόπιακ αστόχησε σε κεφαλιά.

Ανόρθωση: Λόρια, Κορρέα, Αραγιούρι, Ρισβάνης (55’ Αντωνιάδης), Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (63’ Νινούα), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (55’ Καλτσάς), Πόποβιτς (79’ Μπουσουλάζιτς), Ρουσιάς (78’ Κατσαράβα).

Εθνικός: Mπογκατίνοφ, Γκόρουμπετς (46’ Ασούμπρε), Περατικός, Χολ, Ιωάννου, Φόλπρεχτ (79’ Πηλέας), Χουντόμπιακ, Ταρασόφς, Ζάκπα, Αμπντουλάγιεφ, Ηλία (60’ Φλοριάν).

Σκόρερ: 10’ Aρτυματάς, 42’ πεν. Χριστοδουλόπουλος/ 90’ Φλοριάν

Κίτρινες: Νινούα/ Φόλπρεχτ

Κόκκινες:

Διαιτητές: Δημήτρης Σολωμού (Ιωάννης Λαζάρου, Γιώργος Σάββα), VAR: Νικόλας Νεοκλέους, AVAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή.