HomeΟΜΑΔΕΣΑπόλλωνΈμειναν στην ισοπαλία Απόλλωνας και Ολυμπιακός

Έμειναν στην ισοπαλία Απόλλωνας και Ολυμπιακός

Απόλλωνας και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ΓΣΠ στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Γιάνγκα άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λεμεσού στο 18’, με τον Χουάνγκ να ισοφαρίζει στο 29’. Ακυρώθηκαν ως οφσάιντ δύο γκολ για τον Απόλλωνα. Στο 11’ του Πίττα και στο 90+5’ του Χέντι. Το δεύτερο έπρεπε να μετρήσει.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν αρκετά καλός και κατάφερε να κρατήσει τους παίκτες του Ολυμπιακού μακριά από την εστία του Γιοβάνοβιτς. Η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε ψηλά στο γήπεδο και πίεσε τον Ολυμπιακό. Στο 11’ ο Πίττας έβαλε την μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 17’ ο Κούντε με ένα μακρινό σουτ, σημάδεψε το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς και ένα λεπτό αργότερα ο Γιάνγκα άνοιξε το σκορ. Εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απομάκρυνση του Σισέ και με ιδανικό πλασέ έβαλε μπροστά την ομάδα της Λεμεσού.

apOsfp 138

Ο Χουάνγκ που έκανε ντεμπούτο στην ομάδα του Πειραιά, έκανε ωραία ενέργεια και πλασέ στο 29’ και νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 1-1 το οποίο ήταν το σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, ο Ολυμπιακός ισοζύγισε το παιχνίδι και δημιουργήθηκαν κάποιες καλές προϋποθέσεις και από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Καταλά έβαλε τον Ογκεντά στη θέση του Βα, αλλά ήταν ο Ολυμπιακός η ομάδα που μπήκε δυνατά και έχασε 2-3 μεγάλες ευκαιρίες. Μοιραίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Ελ Αραμπί που δεν βρήκε στόχο, ενώ υπήρξε και μια φάση στην οποία ο Ραντζέλοβιτς δεν γύρισε σωστά την μπάλα στον επιθετικό του Ολυμπιακού. Βλέποντας τα κενά στη μεσαία γραμμή, ο Καταλά έβαλε στο γήπεδο τον Μπα και τον Σαχάρ και έβγαλε από το παιχνίδι τον Χάμπο και τον Γιάνγκα. Ακολούθησε μια καλή ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού με τον Ντιγκινί, ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά δεν την έστειλε στον στόχο. Στο 63’ μια επικίνδυνη σέντρα του Μπα δεν είχε ως αποδέκτη τον Γάλλο επιθετικό και κάπου εκεί ο Απόλλωνα έδειξε να βρίσκει ξανά τα πατήματά του στο γήπεδο.

Στο επόμενο λεπτό ήταν ο Χουάνγκ που απείλησε και πάλι την εστία του Απόλλωνα, αλλά ο Γιοβάνοβιτς έσωσε ξανά τους πρωταθλητές από βέβαιη παραβίαση της εστίας τους. Το παιχνίδι ήταν ανοικτό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τον τρόπο με τον οποίο θα έφταναν στην αντίπαλη εστία για να πετύχουν το δεύτερο γκολ.

Οι πολλές διακοπές δεν επέτρεψαν να παρακολουθήσουμε καλό θέαμα, με τον Απόλλωνα να είναι η ομάδα που θέλησε να κρατήσει μπάλα στο αντίπαλο μισό. Αυτό ήταν κάτι το οποίο οδήγησε τον Κορμπεράν στο να προχωρήσει σε αλλαγή και να βάλει σε χρόνους καθυστερήσεων τον Μπουχαλάκη στη θέση Κούντε. Στο 90+5’ ο Απόλλωνας σκόραρε με τον Χέντι και ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον παίκτη του Απόλλωνα. Από την επαναληπτική προβολή η φάση ήταν οριακή και θα έπρεπε να μετρήσει το γκολ της λεμεσιανής ομάδας. Το 1-1 έμεινε ως το τέλος, έτσι η πρόκριση θα κριθεί στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» την Πέμπτη 25/08.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πεμπέρ, Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος (60’ Μπα), Κολ, Βα (46’ Ογκεντά), Πίττας, Γιάνγκα (60’ Σαχάρ), Ντιγκινί (74’ Χέντι)

Ολυμπιακός: Βτασλίκ, Ρέαμπτσουκ, Σισέ, Μπα, Αβιλά, Κούντε (90+2’ Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Ζίνκερναγκελ (79’ Ντε λα Φουέντε), Χουάνγκ (66’ Καμαρά), Ρατζέλοβιτς (79’ Βουρσάι), Ελ Αραμπί (66’ Χασάν)

Σκόρερ: 18’ Γιάνγκα / 29’ Χουάνγκ

Κίτρινες:

Κόκκινες:

Διαιτητές: Διαιτητές: Χοσέ Μαρία Σάντσεθ (Ραούλ Καμπανιέρο, Χοσέ Λουίς Μουνουέρα