HomeSliderΈμειναν με τις εντυπώσεις

Έμειναν με τις εντυπώσεις

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι με αρκετές φάσεις, Δόξα Κατωκοπιάς και Εθνικός Άχνας έμειναν στη λευκή ισοπαλία στο Μακάρειο Στάδιο, στον αγώνα, ο οποίος άνοιξε την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος CYTA. Η ομάδα της Κατωκοπιας έφτασε τους πέντε βαθμούς και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Εθνικός Άχνας από την άλλη πλευρά πήρε τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στην τελευταία το ΑΠΟΕΛ.

Χωρίς κάτι αξιόλογο κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης στο Μακάρειο Στάδιο μεταξύ της Δόξας και του Εθνικού Άχνας. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 20’ και ήταν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι «άγγιξαν» το γκολ. Συγκεκριμένα, ο Φλοριάν Τολεμές έκανε το σουτ, αλλά ο Κοβάσεβιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή της εστίας! Η Δόξα Κατοκοπιάς απείλησε στο 23’ με ένα σουτ του Ασαμόα, αλλά ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε εύκολα.

Στο 32’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουντόμπιακ, ο Χολ έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω για τον Εθνικό. Τέσσερα λεπτά αργότερα (36’) η ομάδα της Άχνας έχασε νέα καλή ευκαιρία όταν ο Γκόρουπετς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του Ζάκπα από κοντά πέρασε έξω! Στο 37’, μετά από από εκτέλεση κόρνερ του Χουντόμπιακ, ο Ζάκπα έκανε την κεφαλιά, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε έξω. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε Δόξα Κατωκοπιάς και Εθνικό Άχνας στο 0-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο επιθετικά και στο 47’ απείλησαν με το σουτ του Σάσι, το οποίο όμως απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ. Δύο λεπτά αργότερα (49’) ο Χουντόμπιακ έστρωσε στον Μάριο Ηλία, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε έξω.

Στο 55’ η Δόξα έχασε καλή ευκαιρία να ανοίξει αυτή το σκορ όταν ο Σάσι από πλάγια θέση έκανε το σουτ, με τον Μπογκατίνοφ όμως να αποκρούει. Στο 56’ ο Μπογκατίνοφ έδιωξε πάνω στη γραμμή, μετά το δυνατό σουτ του Σαντίκ!

Ο Εθνικός έφτασε μία ανάσα από το 1-0 στο 65’, αλλά ο Πρινιωτάκης απέκρουσε εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πηλέα. Η Δόξα Κατωκοπιάς στο 73’ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Αντενόν από καλή θέση πέρασε έξω. Στο 74’ ο Πρινιωτάκης απέκρουσε εντυπωσιακή την κεφαλιά του Μάριου Ηλία.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς έχασε νέα καλή ευκαιρία στο 75’ για το γκολ. Μετά από μπαλιά του Εμπραλίτζε, ο Σαντίκ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι!

Στο 84’ ακυρώθηκε γκολ του Σαντίκ για οφσάιντ, καθώς όπως φάνηκε από το VAR ο Εμπραλίτζε ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της  φάσης.

Δόξα: Πρινιωτάκης, Αντένον, Ασαμόα (Σασί 46′), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς, Τραϊτσέφσκι, Στυλιανού (Χριστοφή 46′), Κυριάκου, Εμπραλίτζε, Μέσκα (Μπαλντέ 65′)

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Πηλέας, Περατικός, Μ.Ηλία, Αράζ (Ασούμπε 48′), Χουντόμπιακ, Ζάκπα (Φόλπρεχτ 57′), Γκόρουπετς, Φλοριάν (Ελουντού 56′), Ταράσοφς, Χολ

Κίτρινη: Αντάμοβιτς, Αντενόν-Πηλέας, Περατικός, Χολ,

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

VAR: Fernandes Correira Gustavo