HomeUncategorizedΈλαμψε στη Λαμία και πάει για... τελικό εξάδας ο Αστέρας!

Έλαμψε στη Λαμία και πάει για… τελικό εξάδας ο Αστέρας!

Επέστρεψε στις νίκες με πειστικό τρόπο ο Αστέρας Τρίπολης! Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στη Λαμία, χτύπησε δις στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησε 2-0 για να μπει στην εξάδα.
Σαν τελικός το ερχόμενο εντός έδρας ματς το Σάββατο με τον Άρη στην Τρίπολη για τον Αστέρα που με νίκη κλειδώνει ουσιαστικά την εξάδα, με τη Λαμία να γνωρίζει ακόμη μια ήττα και να παραμένει στην… πρίζα και στα χαμηλά της βαθμολογίας.
Μπαράλες και Ριέρα καθάρισαν για τους Αρκάδες με δυο γκολ σε τρία λεπτά, με τον δεύτερο να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού, με τη Λαμία να μειώνει με τον Μπανγκουρά στο τελευταίο τέταρτο αλλά τελικά το γκολ να μη μετράει μετά από εξέταση του VAR για χέρι του Ελευθεριάδη.
Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τη Λαμία ο Μιχάλης Γρηγορίου. Ο Γκαραβέλης στο τέρμα και οι Βύντρα, Λούκας, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς στην άμυνα. Μπεχαράνο, Τζανδάρης στα χαφ, Τιρονε, Μανούσος, Ρόμανιτς στη μεσοεπιθετική τριάδα και ο Τσούκαλος φορ.
Ίδια διάταξη και από τον Μίλαν Ράσταβατς για τον Αστέρα. Ο Παπαδόπουλος στην εστία, με τους Γκαρθία, Πίτσου, Καστανιο, Αλβαρες στην τετράδα της άμυνας. Οι Βαλιέντε, Ιγκλέσιας στον άξονα, με τους Ριέρα, Καπίγια, Σίτο μπροστά τους. Ο Μπαράλες ήταν στην κορυφή της επίθεσης.
Το ματς
Κατά κύριο λόγο το πρώτο μέρος του παιχνιδιού κύλησε εντελώς αναγνωριστικά και για τις δυο ομάδες. Τόσο η Λαμία, όσο και ο Αστέρας είχαν κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν όσες ευκαιρίες είχαν σε κάποιο γκολ.
Τα λεπτά κυλούσαν και βλέπαμε την ίδια εικόνα. Μέχρι το 34ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Άλβαρες έκανε μια ωραία σέντρα, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, η οποία ήταν άπιαστη και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Τρία λεπτά αργότερα, στο 37’, ο Καπίγια έβγαλε την κάθετη ο Ριέρα πάτησε περιοχή και με πολύ ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, οι Αρκάδες κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το 2-0 υπέρ τους.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τη Λαμία να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι, να πιέζει τους Αρκάδες, αλλά να μην μπορεί να βάλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 57’ οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, όταν ο Μανούσος έκανε το κοντινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα οι Αρκάδες βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μπαράλες να μην μπορεί να σκοράρει μέσα από τη μικρή περιοχή. Στην εξέλιξη της φάσης η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έχασε μια τεράστια ευκαιρία να μειώσει σε 2-1 με το πλασέ του Τσούκαλου να περνάει άουτ.

Στο 77’ ο Μπανγκουρά μείωσε σε 2-1 για τη Λαμία με κοντινό σουτ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ύστερα από έλεγχο στο VAR, αφού στην αρχή της φάσης η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ελευθεριάδη.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Αστέρα Τρίπολης να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη και να ανεβαίνει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τη Λαμία να βρίσκεται ακριβώς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Πηγή: sport-fm.gr