HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΈκανε το καθήκον του και έπιασε κορυφή με τεσσάρα ο Απόλλωνας (φώτος)

Έκανε το καθήκον του και έπιασε κορυφή με τεσσάρα ο Απόλλωνας (φώτος)

Ο Απόλλωνας έκανε το καθήκον του κόντρα στον Εθνικό, αφού επικράτησε με 4-1 στο Δασάκι. Οι Πίττας (41’, 78’), Σάλαϊ (56’) και Ματέι (74’) σκόραραν για την ομάδα της Λεμεσού, ενώ για τον Εθνικό μείωσε ο Κοστόφσκι (69’). Με την αποψινή του επικράτηση, ο Απόλλωνας επέστρεψε στην κορυφή έχοντας 39 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι και έλεγξε το ρυθμό του αγώνα. Στο 11ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Νταμπό, ωστόσο η άμυνα του Εθνικού κατάφερε να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 35ο λεπτό, ο Απόλλωνας απώλεσε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Γκακπέ. Ο Αφρικανός έπιασε ένα δυνατό αριστερό σουτ, ωστόσο ο Μπογκατίνοφ απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να ψάχνει το γκολ και τα κατάφερε στο 41’. Ο Πίττας βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας πήρε από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 56ο λεπτό, ο Ντένιτς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, εκεί όπου ο Σάλαϊ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μπογκατίνοφ.

Στο 69ο λεπτό, ο Εθνικός μείωσε στο σκορ με κεφαλιά του Κοστόφσκι, ωστόσο ο Απόλλωνας ανέβασε εκ νέου στροφές. Στο 74’ η ομάδα του Πετράκη πέτυχε και τρίτο τέρμα από την άσπρη βούλα, με εκτελεστή τον Ματέι, αφού προηγουμένως υπήρξε ανατροπή του από τον Ντεϊβισον.

Στο 78ο λεπτό ο Απόλλωνας πέτυχε και τέταρτο γκολ με κεφαλιά του Πίττα.

Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι, με την ομάδα του Γιάννη Πετράκη να επιστρέφει με τον καλύτερο τρόπο στην κορυφή της βαθμολογίας.