HomeSliderΕκανε το μπαμ η Ομόνοια μέσα στη Λάρνακα!

Εκανε το μπαμ η Ομόνοια μέσα στη Λάρνακα!

Μεγάλη νίκη για τη Ομόνοια επί της Πετρολίνα ΑΕΚ στην Λάρνακα για την τρίτη αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League! Οι πράσινοι έφυγαν με το «ροζ φύλλο» επικρατώντας με 79-75. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Καρλ Γκαμπλ με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Με 7 πόντους του Γκάμπλ και άλλους 4 του Τσάφι, η Ομόνοια ξέφυγε με 8 πόντους στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (3-11). Μάλιστα στη συνέχεια, με Πηλακούτα και Γκαρθ, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 16 (8-24). Η Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε ένα μικρό σερί 5-0 στο τέλος της περιόδου (13-24).

Ο Παντελή, Σνάιντερ και Ογκμπέιντε μείωσαν στους 3 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου (23-26). Η Ομόνοια κατάφερε με τους Τρετιακόβ και Γκαμπλ να ανοίξουν την απόσταση και πάλι στους 10 (27-37). Η ομάδα της Λάρνακας μείωσε μέχρι το ημίχρονο στους 6 πόντους (31-37).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, η Πετρολίνα ΑΕΚ ξεκίνησε την αντεπίθεση με τους Ογκμπέιντε και Μαντοβάνη να μειώνουν στους 3 (36-39), όμως η Ομόνοια με πέντε πόντος του Γεωργακούδη και ένα τρίποντο του Γκαμπλ, ξέφυγε και πάλι (36-47). Οι πράσινοι κράτησαν την απόσταση μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της περιόδου. Εκεί η ομάδα της Λάρνακας έκανε ένα 10-0 σερί και μείωσε στο καλάθι (52-54).

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε γίνει πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες σκόραραν πότε η μία και πότε η άλλη, με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 2 και 8 πόντων για την Ομόνοια. Ο Σιζόπουλος με τρίποντο, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος μείωσε στους 3 (72-75). Ο Γκαμπλ κέρδισε φάουλ, ευστόχησε όμως στη μία βολή, αλλά η ΑΕΚ απώλεσε την τριπλή ευκαιρία να σκοράρει (λέι απ του Σνάιντερ, τρίποντο του Σιζόπουλου, Σουτ του Ογκμπέιντε). Ο Σιζόπουλος έκανε φάουλ στον Γεωργακούδη, ο οποίος ευστόχησε και στις 2 βολές με 37 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι (72-78). Ο Σιζόπουλος αστόχησε σε λέι απ, ο Τσάφι κέρδισε φάουλ, όμως αστόχησε στις βολές και ο Σνάιντερ μείωσε στους 3 (75-78). Ο Σιζόπουλος έστειλε και πάλι τον Γεωργακούδη στη γραμμή των βολών με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο νεαρός γκαρντ ευστόχησε στη μία βολή, ο Παντελή αστόχησε σε τρίποντο και το παιχνίδι τελείωσε με την Ομόνοια να παίρνει το «ροζ φύλλο»!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 31-37, 52-54, 75-79.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος)Σνάιντερ 17 (4), Γεωργίου 3 (1), Σιζόπουλος 14 (4), Ογκμπέιντε 14, Μαντοβάνη 12 (2), Παντελή 5, Γιανναράς 10.

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης)Γκαρθ 9 (1), Γεωργακούδης 8 (1), Γκαμπλ 27 (4), Πηλακούτας 6 (2), Τσάφι 15, Παναγίδης, Καραγιάννης, Στυλιανού 2, Τρετιακόβ 12 (1)