HomeΔΙΕΘΝΗΈκανε την έκπληξη η ΣΠΑΛ!

Έκανε την έκπληξη η ΣΠΑΛ!

Η ΣΠΑΛ στάθηκε τυχερή στο πρώτο μέρος, όμως με δύο γκολ στην επανάληψη κόντρα στην Σασουόλο των δέκα παικτών νίκησε (0-2) και πέρασε στους «8». Επόμενη αντίπαλος; Γιουβέντους.

Με όλα τα φαβορί να έχουν περάσει, η ομάδα που πέρυσι έπαιζε στη Serie A, είναι η εξαίρεση. Όλα πήγαν όπως ακριβώς τα ήθελε το club από την Φεράρα, που πέρασε από την Εμίλια-Ρομάνια και στα προημιτελικά του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει σε μονό ματς στο Τορίνο την Γιουβέντους.

Ο Τζούριτζις της Σασουόλο στάθηκε άτυχος στο 23’ καθώς το δυνατό σουτ του στο 23’ βρήκε το εσωτερικό του δοκαριού και στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης έγινε ο μοιραίος καθώς έπειτα από δυνατό μαρκάρισμα στον Σερνικόλα, είδε απευθείας κόκκινη. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι και στο 49’ ύστερα από προσπάθεια του Σεκ από αριστερά, ο Μισιρόλι από κοντά είχε εύκολο έργο να σκοράρει σε βάρος της πρώην ομάδας του (0-1). Πριν καλά-καλά προλάβει να συνέλθει από το όλο σοκ η Σασουόλο δέχθηκε και δεύτερο γκολ, αφού στο 58’ ο Ντίκμαν βρήκε δίχτυα έπειτα από σέντρα του Ντ’ Αλεσάντρο. Το 0-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε καθώς η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι είχε και δεύτερο δοκάρι στο 65’ με το σουτ του Μούλντουρ μέσα από την περιοχή.

Πηγή: sdna.gr