HomeΟΜΑΔΕΣΑπόλλωνΕφιαλτικό βράδυ στην Χάιφα/ Δέχθηκε τεσσάρα ο Απόλλωνας

Εφιαλτικό βράδυ στην Χάιφα/ Δέχθηκε τεσσάρα ο Απόλλωνας

Εφιαλτική η βραδιά για τον Απόλλωνα στο «Σάμι Οφέρ» καθώς δέχθηκε βαριά ήττα από την Μακάμπι Χάιφα με 4-0 και το όνειρο για πρόκριση χάθηκε από τον πρώτο αγώνα. Η Ισραηλινή ομάδα ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αν και χρειάστηκε με δόση τύχης να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί πέτυχαν άλλα τρία τέρματα και έχουν εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Απόλλωνας στάθηκε στο γήπεδο μόνο στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης.

Η Μακάμπι Χάιφα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι όπως αναμενόταν άλλωστε και προσπάθησε να πετύχει το γρήγορο τέρμα και να μπει σε θέση οδηγού. Μάλιστα στο 4’ κατέγραψε την πρώτη της φάση με τον Πιερό ο οποίος από πλάγια μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά εκτός.

Ο Απόλλωνας από πλευράς του στάθηκε πολύ καλά στην άμυνα του, κλείνοντας τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή του και αυτό δυσκόλεψε πολύ την γηπεδούχο ομάδα να δημιουργήσει οποιαδήποτε καλή φάση.

Μπορεί η Μακάμπι Χάιφα να κρατούσε την μπάλα περισσότερη ώρα αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Να σημειώσουμε ότι στο 19’ σημείωσε τέρμα με το Νταβίντ αλλά ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Απόλλωνας είχε κατά κύριο λόγο στο πλάνο του να προσέξει την άμυνα του και να μην δεχθεί τέρμα και με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει προβλήματα στους γηπεδούχους, αλλά ήταν αδύνατο να φτιάξει ευκαιρία.

Προϊόντος του χρόνου η Μακάμπι Χάιφα ανέβασε στροφές πίεσε πάρα πολύ και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει το τέρμα. Στο 32’ ο Χαζίζα μετά το τραγικό λάθος από τον Χαμάς μπήκε στην περιοχή από πλάγια έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι άγγιξαν και πάλι το τέρμα. Ο Πιερό από πλάγια στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει ασταθώς και την μπάλα να φτάνει στο Τσέρι ο οποίος από πλεονεκτική θέση την έστειλε ψηλά έξω. Η υπεροχή της Μακάμπι Χάιφα εξαργυρώθηκε με τυχερό τέρμα στο 38’.

Ο Χαζίζα από πλάγια έκανε την παράλληλα σέντρα με την μπάλα να κτυπά στο Πεϊμπέρνς και να καταλήγει στα δίκτυα. Εφιαλτικό ήταν ο δεύτερο ημίχρονο για τον Απόλλωνα αφού η Μακάμπι Χάιφα έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 54’ πέτυχε δεύτερο τέρμα με δυνατό σουτ εντός περιοχής του Μοχάμεντ. Δύο λεπτά αργότερα χρειάστηκε ο Γιοβάνοβιτς να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Χαζίζα.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στο 60’ ο Απόλλωνας έμεινε και με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βούκασιν Γιοβάνοβιτς. Η γηπεδούχος ομάδα δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 62’ και πάλι με τον Μοχάμεντ.

Ο Απόλλωνας κατάρρευσε αφού δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ισραηλινών. Η Ισραηλινή ομάδα πέτυχε και τέταρτο τέρμα στο 79’ με κεφαλιά από τον Πιερό.