HomeSliderΕφιαλτικό φινάλε για την Εθνική Κύπρου

Εφιαλτικό φινάλε για την Εθνική Κύπρου

Η Εθνική Κύπρου ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 4-0 και τερμάτισε τελευταία στον 1ο όμιλο Γ’ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Εθνών. Αντίθετα, η νικήτρια έκοψε πρώτη το νήμα, αφού Λουξεμβούργο και Αζερμπαϊτζάν έμειναν στην ισοπαλία χωρίς τέρματα.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς είχαν κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Η Εθνική μας πρόσεξε πιο πολύ τα νώρα της, όμως απείλησε πρώτη σε μια γρήγορη αντεπίθεση στο 11’. Ο Κακουλλής μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από πλάγια θέση, όμως ο Μιγιάτοβιτς έδιωξε την μπάλα με τα πόδια.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με κεφαλιά του Γιόβετιτς, ο οποίος αξιοποίησε σέντρα του Βούκσεβιτς από δεξιά. Οι διεθνείς μας προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως άφηναν ανοικτούς διαδρόμους και οι Μαυροβούνιοι τους εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Στο 19’ η κεφαλιά του Μουγκόσα δεν ανησύχησε τον Δημητρίου, ενώ στο 25’ οι γηπεδούχοι εδραίωσαν το προβάδισμα τους, σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο. Ο Μιγιάτοβιτς έδιωξε με γροθιές την μπάλα σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Πίττα και με δυο πάσες έγινε το 2-0! Ο Γιόβετιτς έδωσε στον Χακσαμπάνοβιτς, ο οποίος έβγαλε κάθετη πάσα στον Μπόλιεβιτς που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η νέα απόπειρα της Εθνικής για κάτι καλό ήταν ένα επικίνδυνο σουτ του Κάστανου (26’), όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 28’ έγινε το 3-0 με γκολ καρμπόν. Ο Γιόβετιτς έβγαλε μόνο τον Μπόλιεβιτς στην πλάτη της άμυνας και ο τελευταίος απέφυγε τον Δημητρίου και ολοκλήρωσε με κοντινό πλασέ την ενέργεια του.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Κύπρος απείλησε με μακρινό σουτ του Κούσουλου, που ήταν άστοχο και συρτό σουτ του Πίττα, ο οποίος βρήκε τον Μιγιάτοβιτς σε ετοιμότητα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με το Μαυροβούνιο να περιορίζεται σε σωστή διαχείριση του αγώνα, χωρίς να χάνει τον έλεγχο. Ο Μουγκόσα έχασε διπλή ευκαιρία για να διευρύνει το σκορ στο 58’, όμως δύο λεπτά αργότερα πρόσθεσε το όνομά του στους σκόρερ της αναμέτρησης. Ο Γιόβετιτς έδωσε νέα ασίστ στον σκόρερ, που έφυγε μόνος και πλάσαρε τον Δημητρίου.

Στην εκπνοή ο Πίττας είχε σουτ στο δεξί κάθετο δοκάρι στην πιο αξιόλογη φάση της Εθνικής για το γκολ της τιμής

Ταυτότητα του αγώνα

Μαυροβούνιο: Μιγιάτοβιτς, Βούκσεβιτς, Βούγιατσιτς, Σίμιτς, Μάρουσιτς, Μπόλιεβιτς (71′ Γιόβοβιτς), Μπάκιτς (61’ Κόσοβιτς), Σέκιτς (72′ Ραντούνοβιτς), Χακσαμπάνοβιτς, Μουγκόσα (71’ Ισλάμοβιτς), Γιόβετιτς (61’ Σαβίσεβιτς).

Κύπρος: Δημητρίου, Χάρης Κυριάκου, Σιέλης, Λαΐφης, Ν. Ιωάννου, Κούσουλος (65’ Γκόγκιτς), Αρτυματάς (46’ Χάμπος Κυριάκου), Θ. Ιωάννου (65’ Λοΐζου), Πίττας, Κάστανος (85’ Μακρής), Κακουλλής (65’ Τζιωνής).

Σκόρερ: 14’ Γιόβετιτς, 28’, 28’ Μπόλιεβιτς, 60′ Μουγκόσα

Κίτρινες: Γιόβετιτς, Μπάκιτς, Βούγιαζιτς/ Κάστανος, Κούσουλος