HomeΟΜΑΔΕΣΑΕΛΔΟΞΑστηκε στο φινάλε

ΔΟΞΑστηκε στο φινάλε

ΑΕΛ και Δόξα εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο στάδιο ”Αλφαμέγα” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την τελευταία αγωνιστική της β’ φάσης στο β’ γκρουπ. Με το αποτέλεσμα αυτό και σε συνδυασμό με την ήττα της ΕΝΠ από την Ανόρθωση, η ομάδα του Κώστα Σακκά είναι αυτή που θα παραμείνει στην Α’ Κατηγορία.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, η Δόξα κατέγραψε τελική προσπάθεια μόλις στο 3ο λεπτό όταν Ασάντε έκανε το γύρισμα,και ο Αντενόν το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε έξω. Μάλιστα στο 7ο λεπτό είχε άλλη μια καλή στιγμή η ομάδα του Κώστα Σακκά όταν μετά από λάθος της άμυνας της ΑΕΛ πήγε να ευνοηθεί ο Μπένι ο οποίος όμως από καλή θέση δεν κατάφερε να κάνει το σουτ.

Παρά το ότι η Δόξα έκανε καλύτερο ξεκίνημα, η ΑΕΛ ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει. Ο Σιλβέστρος έκανε την σέντρα και βρήκε τον Τσέρνιχ ο οποίος με τακουνάκι έδωσε στον Κοντινέλα που με το σουτ έκανε το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 31ο λεπτό, η ομάδα του Χαραλάμπους είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν και πάλι Τσέρνιχ έκανε το πλασέ αλλά ο Σισκόφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο μόλις στο 50ο λεπτό η Δόξα κατέγραψε σημαντική διπλή ευκαιρία με τον αρχηγό της, Σαντίκ, του οποίου όμως τα σουτ δεν κατέληξαν στην εστία αφού την πρώτη φορά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έκανε την σωτήρια επέμβαση ενώ την 2η ο Συλβέστρου ”έκοψε” την μπάλα στην γραμμή.

Η ομάδα του Κώστα Σακκά συνέχισε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης και στο 74ο λεπτό είχε δοκάρι μετά από σουτ του Σαντίκ. Ό,τι δεν κατάφερε στο 74ο λεπτό, το κατάφερε στο 90+6′ από το σημείο του πέναλτι ο Μπένι ο οποίος έκανε το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ταυτότητα αγώνα:

ΑΕΛ (Χρίστος Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Σιλβέστρος (85′ Χριστοδούλου), Τεϊσέιρα, Φιλίποβιτς, Ντζάλμα, Τσιμπόλα, Κoλιάς (63′ Ντέγοεστ), Κοντινέλα (85′ Ζαχαρία), Μιραλάς (8′ Κάσα), Τσέρνιχ, Μιλιντσεάνου (46′ Οδυσσέως).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μέσκα, Καραμανώλης, Αντενόν, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (86′ Φασουλιώτης), Μπένι, Παυλίδης (34′ Ερέρα, 70′ Ίλιτς), Ασαμόα (46′ Αμπντουλαχί), Ασάντε, Σαντίκ.

Σκόρερ: Κοντινέλα 26′ / Μπένι 90+6′

Κίτρινες: Τσιμπόλα, Φιλίποβιτς, Τσέρνιχ / Αντενόν, Αμπντουλαχί

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αλφαμέγα».

Διαιτητής: Μαντζιόνι Λορέντζο (Ιταλία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος.