HomeΟΜΑΔΕΣΕθνικόςΔόξα: Επικράτησε με ''εξάρα'' του Εθνικού σε ένα φοβερό παιχνίδι

Δόξα: Επικράτησε με ”εξάρα” του Εθνικού σε ένα φοβερό παιχνίδι

Η Δόξα επικράτησε με 6-3 του Εθνικού στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του Β’ ομίλου της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, ο Εθνικός μπήκες καλύτερα και στο 6ο λεπτό σκόραρε με τον Μάριο Ηλία όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Σπιρόφσκι ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Εθνικού, η Δόξα ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει στο 14ο λεπτό με τον Τρούγιτς για το 1-0. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σαντίκ ο οποίος έκανε το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 19′, ο Εθνικός ”απάντησε” όταν μείωσε σε 2-1 με το γκολ με το γκολ Πέρδιου. Η Δόξα κατάφερε να σκοράρει και πάλι στο 35′ όμως το γκολ του Λοΐζίδη ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα κέρδισε πέναλτι  σε ανατροπή του Ασάντε από τον  Μακρή και στο 56ο λεπτό, ο Σαντίκ από τα 11 βήματα ήταν εύστοχος για το 3-1. Στο 62ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ”χτύπησαν” ξανά όταν ο Ναμπί βρήκε δίχτυα για το 4-1.

Ένα μόλις λεπτό αργόρερα, ο Εθνικός μείωσε με τον Ντράζιτς σε 4-2. Στο 70′ ο Τρούγιτς σκόραρε ξανά για το 5-2 όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και στο 73′ ο Εθνικός Άχνας με σκόρερ τον Λίπσκι κατάφερε να μειώσει εκ νέου σε 4-3, ωστόσο, η Δόξα είπε την ”τελευταία λέξη” όταν στο 90+2′ με τον Ναμπί σκόραρε για το 5-3 και στο 90+5′ με τον Νεοκλέους για το 6-3.

Δόξα (Κύπρος Μούζουρος): Π. Κυριάκου, Μέσκα, Τάντι, Ερωτοκρίτου, Βελκόφσκι, Λοΐζίδης, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Τρούγιτς, Ασάντε, Σαντίκ.

Εθνικός (Μπόρτζιε Τζιούρεφ): Μακρής, Ιωάννου, Ριστέφσκι, Περατικός, Νικολάου, Αγγελόπουλος, Σπιρόφσκι, Κ. Ηλία, Πέρδιος, Ντράζιτς, Μ. Ηλία.

Σκόρερ: Τρούγιτς 14′, Σαντίκ 17′, 56′ (πεν.), Ναμπί 62′, 90’+2, Νεοκέους 90’+6 / Περδίος 19′, Ντράζιτς 63′, Λίπσκι 74′

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Κατωκοπιά – Επιστροφή «Γλαύκος Κληρίδης»

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος