HomeSlider«Διπλό» της Ανόρθωσης στο Κύπελλο βόλεϊ

«Διπλό» της Ανόρθωσης στο Κύπελλο βόλεϊ

Η Ανόρθωση νίκησε εκτός έδρας τον Παφιακό με 3-2 και έκανε αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ βόλεϊ Ανδρών. Ο αγώνας στην αίθουσα «Αφροδίτη» ήταν δραματικός και κρίθηκε στο «τάι μπρέικ». Τα σετ: 23-25, 25-22, 21-25, 25-23, 12-15.

Προβάδισμα για πρόκριση στο «καρέ» εξασφάλισαν η Ομόνοια, η Νέα Σαλαμίνα και το ΑΠΟΕΛ. Οι «πράσινοι», που πανηγύρισαν πρόσφατα τον τίτλο στο πρωτάθλημα, επικράτησαν στη Δερύνεια της τοπικής Αναγέννησης με 3-1 σετ (18-25, 14-25, 25-22, 21-25). Εξάλλου, η ομάδα της Αμμοχώστου νίκησε την Α.Ε. Καραβά με 3-0 στο κλειστό «Σπύρος Κυπριανού», παρά την αντίσταση που συνάντησε κυρίως στα δύο πρώτα σετ (25-20, 25-21, 25-13). Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφυγαν με σπουδαία νίκη από την αίθουσα Παραλιμνίου, όπου επιβλήθηκαν της τοπικής Ένωσης επίσης με 3-0 (19-25, 22-25, 28-30).

Οι επαναληπτικοί θα διεξαχθούν την ερχόμενη Παρασκευή 8 Απριλίου, με εξαίρεση εκείνον της Ομόνοιας με την Αναγέννηση. Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΚΟΠΕ ο αγώνας θα διεξαχθεί μεθαύριο Πέμπτη (20:30), λόγω του ότι την Παρασκευή υπάρχει προγραμματισμένη εκδήλωση στην αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία».

Σε περίπτωση που μία ομάδα νικήσει με 3-0 ή 3-1 και χάσει στον επαναληπτικό με το ίδιο σκορ, η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό σετ».