HomeΟΜΑΔΕΣΑκρίτας Χλώρακας''Διπλό'' στην Περιστερώνα για τον Ακρίτα !

”Διπλό” στην Περιστερώνα για τον Ακρίτα !

Ο Ακρίτας Χλώρακας, επικράτησε με σκορ 3-1 εκτός έδρας της Δόξας Κατωκοπιάς στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για το Β’ Γκρουπ της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε αρκετά καλά με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες και να υπάρχει γενικότερα καλός ρυθμός στην αναμέτρηση.

Μάλιστα, στο 14ο λεπτό, ο Ακρίτας κατάφερε ανα ανοίξει το σκορ. Μετά από προσωπική ενέργεια από Λόπες ο οποίος μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στον Αντενόν και κατέληξε στα δίχτυα του Σισκόφσκι για το 1-0 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Η ”απάντηση” όμως της Δόξας ήταν άμεση ! Στο 18ο λεπτό ο Κοβάσεβιτς έκανε την σέντρα, ο Σαντίκ τσίμπησε την μπάλα στον Ασάντε ο οποίος προ κενής εστίας έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά το πολύ καλό πρώτο 20λεπτο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ακρίτας είχε διπλή μεγάλη φάση στο 50ο λεπτό με τους Εράσο και Τόρες χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει το γκολ. Η Δόξα κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κονέ, το οποίο εκτέλεσε στο 72ο λεπτό ο Σαντίκ ο οποίος όμως ήταν άστοχος από τα 11 βήματα. Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα, στο 80′ η Δόξα είχε εκ νέου μεγάλη ευκαιρία όταν το σουτ του Ίλιτς κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Ακρίτα.

Παρα τις μεγάλες ευκαιρίες της Δόξας, ο Ακρίτας ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει. Στο 83ο λεπτό, ο Εράσο μετά από ασίστ του Λόπες έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Σισκόφσκι για το 2-1, ενώ στο 90ο λεπτό μπήκε και το ”κερασάκι στην τούρτα” με την ”βολίδα” του Σέχιτς για το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ταυτότητα αγώνα:

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Ογιάλα, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Μπένι (86′ Τιντζανί), Ασαμόα (56′ Ίλιτς), Φασουλιώτης (10′ Τρούγιτς), Ασάντε, Σαντίκ.

Ακρίτας (Ντένις Λαχτιόνοφ): Καστελάνι, Πουγκέν, Ντραμέ, Κονέ, Κλεμέντε (77′ Άμπραχαμ), Μεντίμορετς, Ντουμπόφ (46′ Εράσο), Φόριελ, Αραούχο (81′ Σέχιτς), Λόπες, Πική (46′ Τόρες).

Σκόρερ: Aσάντε 18′ / Λόπες 14′, Εράσο 83′, Σέχιτς 90′

Κίτρινες: Ογιάλα / Κλεμέντε, Ντραμέ.

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Κατωκοπιά Επιστροφή / Γλαύκος Κληρίδης»

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

Α’ Βοηθός: Τουμάζου Ανδρέας