HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΔΙΠΛΟ στην Αρένα με γκολάρα Θεοδώρου και «ανάσα» για την ΕΝΠ! (φώτος)

ΔΙΠΛΟ στην Αρένα με γκολάρα Θεοδώρου και «ανάσα» για την ΕΝΠ! (φώτος)

Σπουδαίο διπλό και βαθμολογική «ανάσα»για την ΕΝΠ, αφού επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ στην «Αρένα». Οι Μπάλαζιτς (6’) και Θεοδώρου (61’) σκόραραν για την ΕΝΠ, ενώ για την ΑΕΚ ισοφάρισε προσωρινά ο Μακρής (59’). Με αυτά τα δεδομένα, η Ένωση ανέβηκε στην 13η θέση με 15 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στην 5η, με 29 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος η ΕΝΠ κατάφερε να πάρει με το «καλησπέρα» κεφάλι στο σκορ. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Θεοδώρου εκτέλεσε φάουλ με σέντρα προς την περιοχή της ΑΕΚ, ο Μπάλαζιτς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με κοντινό πλάσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η ΕΝΠ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Ντένινγκ από τον Χέκτορ. Παρά το γεγονός ότι υπήρξε τράβηγμα, ο διαιτητής του αγώνα, Κυριάκος Χριστοδούλου, δεν έδειξε παράβαση ούτε όταν συμβουλεύτηκε το VAR.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ έφερε αρκετά νωρίς το ματς στα ίσα. Στο 59ο λεπτό, ο Μακρής βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή έπειτα από γύρισμα του Φερνάντεθ και με όμορφο πλασέ νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Γκαντσέφσκι.

Η ΕΝΠ δεν επηρεάστηκε από την ισοφάριση αλλά αντιθέτως, βρήκε τον τρόπο να απαντήσει άμεσα. Στο 61ο λεπτό, ο Θεοδώρου πραγματοποίησε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια, απέφυγε τον αντίπαλό του και με ένα «κεραυνό», έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τέουνκενς.

Απ΄ εκεί και πέρα, η Ένωση διαφύλαξε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τέλος και έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα της ΑΕΚ.