HomeΔΙΕΘΝΗΔιέλυσε τη θλιβερή Άρσεναλ η Μάντσεστερ Σίτι!

Διέλυσε τη θλιβερή Άρσεναλ η Μάντσεστερ Σίτι!

Πέντε και… λίγα ήταν! Μια υπερηχητική Μάντσεστερ Σίτι απέναντι σε μια αποκαρδιωτική -για ακόμα μία φορά- Άρσεναλ, επικράτησε 5-0 το μεσημέρι του Σαββάτου (28/8) στο «Έτιχαντ», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Premier League.

Με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να προηγείται 2-0 από το 12ο μόλις λεπτό και να βλέπει τον Γκρανίτ Τζάκα να της χαρίζει και αριθμητικό πλεονέκτημα από το 35′ λόγω της αποβολής του με απευθείας κόκκινη. Φοβερή εμφάνιση από τον Φεράν Τόρες, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με δύο τέρματα και μία ασίστ.

Έτσι, οι «πολίτες» έφτασαν στους έξι βαθμούς, ανεβαίνοντας -έστω και προσωρινά- στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι «κανονιέρηδες» παρέμειναν χωρίς πόντο στο νέο πρωτάθλημα.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «αγριεμένοι» από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να προηγούνται 2-0 μόλις στο 12′!

Στο 7′ ο Γκάμπριελ Ζεσούς έβγαλε την παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά, με τον Γκιντογκάν να πετάγεται στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Φεράν Τόρες είχε πολύ εύκολο έργο και με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η Σίτι συνέχιζε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, δημιουργώντας ευκαιρίες. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για εκείνη στο 35′, όταν ο Τζάκα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα εξαιτίας άτσαλου μαρκαρίσματος στον Κανσέλο (πήγε με τα δύο πόδια και τις τάπες στον αντίπαλό του).

Μάλιστα, ήταν και το σημείο, όπου οι πρώτοι φίλοι της Άρσεναλ άρχισαν να αποχωρούν από το γήπεδο. Ως εκ τούτου, δεν είδαν την ομάδα τους να δέχεται και τρίτο γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, όταν στο 43′ ο Ζεσούς από δημιουργός έγινε εκτελεστής αξιοποιώντας την ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Γκρίλις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως είναι λογικό, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα -ούσα και με παίκτη παραπάνω και με το ματς ουσιαστικά τελειωμένο- επιδόθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο. Απόρροια αυτού ακόμα δύο γκολ: Στο 53′ ο Ρόδρι έπιασε μια πλασεδάρα εκτός περιοχής για το 4-0, ενώ στο 84′ ο Τόρες ολοκλήρωσε τη σπουδαία του εμφάνιση διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 με κεφαλιά.