HomeSliderΔεύτερη συνεχόμενη με υπογραφή... Καλτσα !

Δεύτερη συνεχόμενη με υπογραφή… Καλτσα !

Την δεύτερη συνεχόμενή της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε η Ανόρθωση η οποία νίκησε εντός έδρας την Πάφο με 1-0 χάρις στο γκολ του Νίκου Καλτσά !

Η ”Μεγάλη Κυρία” αν και δεν ξεκίνησε τόσο καλά το πρώτο ημίχρονο (η Πάφος ήταν πιο απειλητική και αμυνόταν καλύτερα) κατάφερε από το 35′ και έπειτα να γίνει πιο απειλητική και ουσιαστική και στο 43′ άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Καλτσά έπειτα από την σέντρα του Κορέια.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στα πρώτα 10 λεπτά, η Πάφος προσπάθησε να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Από το 55 και έπειτα η Ανόρθωση ισορρόπησε το παιχνίδι και είχε δύο καλές ευκαιρίες στο 55′ και το 72′ για να κάνει το 2-0.

Ανόρθωση Τζουρ, Αρτυματάς, Κορέια, Κατσαράβα (Πόποβιτς 46′), Λάζαρος, Αμπαρτζουμιάν (Κορρέα 81′), Καλτσάς (Χριστοφή 59′), Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (Ιωάννου 81′), Ρισβάνης, Ουάρντα

Πάφος Ρούτκο, Αϊλτον, Κβίντα, Σεμέδο, Μπεριγκό (Ντάγκλας 71′), Ζάιρο, Μπάιριτς, Πάνιτς (Φουρ 64′), Πάγιτς, Ντράγκομιρ (Πάντσεον 46′), Βαλακάρι

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

VAR: Σολωμού Δημήτρης