HomeSliderΔεν σταματάει κανείς την Ομόνοια

Δεν σταματάει κανείς την Ομόνοια

Ποιος θα σταματήσει στην Κύπρο την Ομόνοια; Aυτό το ερώτημα πλανάται εδώ και καιρό στον χώρο της πετόσφαιρας. Παρά την κούραση από την υπερπροσπάθεια της Τρίτης απέναντι στην Narbonne Volley για το CEV Challenge Cup, οι «πράσινοι» κέρδισαν ένα μεγάλο ντέρμπι με τη σπουδαία Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ σε 121’ στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Η ομάδα του Σ. Σάββα προηγήθηκε 2-0, απώλεσε το προβάδισμά της, αφού ισοφαρίστηκε 2-2, αλλά στο τάϊ – μπρέικ έδειξε την κλάση της και επιβλήθηκε με 15-11 κερδίζοντας τον αγώνα.

Πλέον η προσοχή των «πρασίνων» στρέφεται στον αγώνα της Τρίτης 07 Δεκεμβρίου 2021 με την Narbonne Volley στη Γαλλία.

Ότι και να πούμε για τη Νέα Σαλαμίνα θα είναι λίγα. Η ομάδα των «ερυθρολεύκων» έδειξε τρομερά στοιχεία στο  «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» επιστρέφοντας από το 0-2 σετ. Η ομάδα του Κ. Αδάμου μπορούσε να κερδίσει αλλά ο πόντος είναι ευπρόσδεκτος.

Με ισορροπημένο τέμπο άρχισε το πρώτο σετ 05-05, αλλά η Ομόνοια πήρε ελαφρύ προβάδισμα 09-07. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να  προηγηθεί 17-19  με την Ομόνοια να ανακτά το προβάδισμα 22-20 σε ένα μεγάλο σετ. Η Ομόνοια κέρδισε σε 25’ με 25-22 και διαμόρφωσε το 1-0 σετ.

Όπως και στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με την Ομόνοια να έχει ελαφρύ προβάδισμα 05-03.Οι «πράσινοι» στα μέσα του σετ πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων 13-09, αλλά η Νέα Σαλαμίνα προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ και μείωσε σε 17-`16 σε πολύ ωραίο αγώνα. Η ομάδα του Σ. Σάββα φάνηκε να «καθαρίζει» το σετ με το υπέρ της 21-17. Η Ομόνοια διατήρησε τα κεκτημένα κερδίζοντας με 25-19 σε 26’ και διαμόρφωσε το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 02-03, αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε 04-04. «Πράσινοι» και «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να επιβληθούν με την ομάδα του Κ. Αδάμου να παίρνει προβάδισμα 07-09. Η Νέα Σαλαμίνα αύξησε και άλλο το προβάδισμά της 09-12. Οι «ερυθρόλευκοι» στην πίεση της Ομόνοιας απαντούσαν και διατηρούσαν το +3 12-15, ενώ αύξησαν στο +5 13-18. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ καλύτερη, προηγήθηκε 16-22 με τον Marin Lescov να μένει στον πάγκο και να αναλαμβάνει το κουμάντο της Ομόνοιας ο Α. Μαυρομμάτης. Η εκπληκτική Νέα Σαλαμίνα μετουσίωσε την υπεροχή της σε σετ αφού κέρδισε με 16-25 σε 24’ και μείωσε σε 1-2 το σκορ.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε καλό ξεκίνημα και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 02-04.  Η Ομόνοια ισοφάρισε το ντέρμπι σε 05-05.Οι «ερυθρόλευκοι» όμως τα έδιναν όλα και προηγήθηκαν ξανά 09-11. Η μορφή του σετ έμοιαζε με το τρίτο, αφού οι πετοσφαιριστές του Κ. Αδάμου διατηρούσαν σταθερά το  προβάδισμα 12-15. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και έφθασε κοντά στην κατάκτηση του σετ 15-19 αναγκάζοντας τον κόουτς των «πρασίνων» να καλέσει τάϊμ – άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 20-25 σε 28’ και οδήγησαν το μεγάλο ματς σε τάϊ – μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 01-04, αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε 06-06 σε ένα τρομερό σετ. Η Ομόνοια με την αλλαγή τερέν έφερε το σετ στα μέτρα της 12-08 και 13-09. Η Ομόνοια έφτασε ένα βήμα πριν την κατάκτηση του σετ 14-11 κερδίζοντας 15-11 σε 18’ και πήρε μεγαλειώδη νίκη με 3-2 σετ.

Τεράστια νίκη εντός έδρας πέτυχε ο Παφιακός καθώς κέρδισε σε μεγάλο ντέρμπι την Ανόρθωση με 3-1 σετ. Ο Παφιακός αν και ξεκίνησε άσχημα κατάφερε με ψυχή να ανατρέψει τα δεδομένα και να κερδίσει. Η Ανόρθωση έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα αλλά στο τέλος έχασε στις λεπτομέρειες, δεχόμενη την τρίτη της ήττα στον Α’ Γύρο.

Δραματικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα στη ΕΝΠ και την Αναγέννηση με την ομάδα της Δερύνειας να κερδίζει με 3-2 σετ. Η Αναγέννηση προηγήθηκε στο παιχνίδι με την ΕΝΠ να κερδίζει τα επόμενα δύο σετ. Η ομάδα της Δερύνειας αντέδρασε άμεσα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα για να κερδίσει στο τάι μπρέικ τον αγώνα.

Να σημειώσουμε ότι ο αγώνας ΑΕ Καραβά – ΑΠΟΕΛ που ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί χθες βράδυ αναβλήθηκε λόγω θετικού κρούσματος κορονοϊού. Ο αγώνας ορίστηκε για την ερχόμενη Δευτέρα.