HomeSliderΝίκη - λύτρωση για τον Ερμή στο 90+3 !

Νίκη – λύτρωση για τον Ερμή στο 90+3 !

Ερμής και Δόξα, ‘’διασταυρώσαν τα ξίφη τους’’, στο Στάδιο ‘’Αμμόχωστος’’, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 24ης αγωνιστικής του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με χαμηλούς ρυθμούς το παιχνίδια με τα πρώτα 10 λεπτά να είναι κυρίως αναγνωριστικά και σε μετέπειτα στάδιο υπήρχε η σαφής πρόθεση για έλεγχο το νευραλγικού χώρου του κέντρου.

Η Δόξα Κατωκοπιάς, φάνηκε ειδικά και μετά το πρώτο δεκάλεπτο, να πατάει καλύτερα στο γήπεδο να έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση με την μπάλα στα πόδια αλλά και χωρίς αυτήν και δημιουργούσε ευκολότερα τις προϋποθέσεις για τελικές προσπάθειες.

Μπεράτ Σαντίκ και Κίκας ξεχώρισαν από πλευράς Δόξας αφού πάντα αποτελούσαν κίνδυνο για την εστία του Ερμή όταν είχαν την μπάλα στα πόδια και μάλιστα είχαν και από μερικές καλές στιγμές στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Στο 8’ λεπτό, η κεφαλιά του Σαντίκ που πέρασε ελάχιστα εκαστό από την κάθετη δοκό του τερματοφύλακα του Ερμή και το εντός μικρής περιοχής σουτ του Κίκας το οποίο ήταν άστοχο.

Μετά το 25ο λεπτό, το παιχνίδι όμως ισορρόπησε, με την γηπεδούχο ομάδα του Ερμή να ‘’παίρνει’’ μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται ολοένα και πιο απειλητική με το πέρασμα των λεπτών.

Ειδικότερα είχε και κάποιες στιγμές με καλές προϋποθέσεις για την δημιουργία ευκαιρίας και επίτευξης γκολ με την πολύ καλή κεφαλιά του Ντίας και το επίσης πολύ καλό σουτ του Μέιρα, το οποίο κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

Παρά τις κάποιες καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν ήταν ένα μέτριο πρώτο μέρος από άποψη θεάματος το οποίο έμεινε χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η Δόξα ξεκίνησε και πάλι λίγο καλύτερα από τους γηπεδούχους, και μάλιστα στο 50’ μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ με τον Κίκας ο οποίος με πλασέ από πολύ κοντά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Ο Ερμής, αντέδρασε άμεσα, έκανε διπλή αλλαγή, ‘’ανέβηκε’’ και έψαχνε το γκολ.

Και το βρήκε, στο 68ο λεπτό με τον Κοβάσεβιτς ο οποίος έπειτα από γύρισμα του Ρουσία έγραψε το 1-1.

Μετά και το γκολ του ο Ερμής ήταν η ομάδα που είχε τις πρωτοβουλίες, πίεζε την φιλοξενούμενη ομάδα και έψαχνε το γκολ της ολικής ανατροπής και της νίκης κάτι το οποίο πέτυχε στο 90 +3 του αγώνα με τον Ρουσιά ο οποίος έδωσε με δραματικό τρόπο την νίκη – λύτρωση στην ομάδα του !

Ερμής:

Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Κύπρου (55’Γκάταριτς), Ντίας, Φόλμπρεχτ, Κοβάσεβιτς (85’Παπαθανασίου), Χολτ, Κυριακίδης (55’Ρουσιάς), Σιντιμπέ (77’Καραγκούνης).

Σκόρερ: Κοβάσεβιτς 68’, 90+3’ Ρουσιάς

Κίτρινες: –

Κόκκινες: –

Διαιτητές: Χριστοδούλου Κυριάκος, Τζιωρτζής Ομηρος, Μαρίνου Μιχάλης, Αναστασίου Ιωάννης

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης, Καλογήρου Μάριος

Δόξα:

Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Καρλίτος (55’Μπιλάλ), Ασαμόα (74’Γκίλσον), Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ, Μιντίκκης, Κίκας (88’Χριστοφή).

Σκόρερ: Κίκας 50’

Κίτρινες: Κίκας