HomeSliderΔεν αρκούσε η προσπάθεια

Δεν αρκούσε η προσπάθεια

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο έπαιξε στα ίσα την Πόρτο και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για κάτι καλό, ο Ολυμπιακός έχασε μέσα στο «Ντραγκάο» με 2-0 και έμεινε στους τρεις βαθμούς από τη νίκη στην πρεμιέρα σε βάρος της Μαρσέιγ. Η Πόρτο προηγήθηκε στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι στο 11ο λεπτό με τον Βιειρά, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Ολιβέιρα στο 85′ έπειτα από σέντρα του Μαρεγκά. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα και έτσι δέχθηκε την ήττα.

Στο άλλο παιχνίδι του τρίτου ομίλου, η Σίτι χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κέρδισε με 3-0 την Μαρσέιγ. Ο Γκουαρδιόλα έκανε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, ξεκίνησε ως βασικό τον Ντε Μπρόινε και είδε την ομάδα του να κερδίζει και να φτάνει στους 6 βαθμούς.

Τρομερό παιχνίδι έγινε στην Γερμανία για τον 2ο όμιλο. Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε με 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης και άγγιξε μια μεγάλη νίκη. Ο Τιράμ στο 33ο και στο 58ο λεπτό ήταν ο σκόρερ για την γερμανική ομάδα. Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι και το 87ο λεπτό όταν μείωσε ο Καρίμ Μπενζεμά από ασίστ του Κασεμίρο. Ο Βραζιλιάνος μέσος έβαλε γκολ στο 90+3′ και γλίτωσε την Ρεάλ Μαδρίτης από δεύτερη συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση. Στο 0-0 έμεινε η αναμέτρηση της Σαχτάρ με την Ίντερ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Η Λίβερπουλ και πάλι με πολλές αλλαγές, κέρδισε δύσκολα με 2-0 την Μίτιλαντ στην Αγγλία και ανέβηκε στους 6 βαθμούς. Οι Δανοί είχαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά ο Σαλάχ με πέναλτι στις καθυστερήσεις, έδιωξε το άγχος.