HomeSlider«Χ»ορταστικό... χωρίς γκολ!

«Χ»ορταστικό… χωρίς γκολ!

ΠΑΕΕΚ και Άρης έμειναν στη λευκή ισοπαλία στο Μακάρειο στάδιο, στον αγώνα, ο οποίος άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι δύο ομάδες έχουν από τέσσερις βαθμούς. Ο Άρης ήταν καλύτερος από την ΠΑΕΕΚ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Η ομάδα της Κερύνειας έγινε πιο απειλητική στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα και είχε κάποιες καλές στιγμές για να «κλέψει» το τρίποντο.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Άρης ήταν η ομάδα, η οποία απείλησε πρώτη στον αγώνα. Συγκεκριμένα, μόλις στο 3ο λεπτό ο Σπόλιαριτς από πλάγια θέση έκανε το σουτ, αλλά ο Πρόσεκ μάζεψε.

Δύο λεπτά αργότερα η «Ελεφρά Ταξιαρχία» απείλησε εκ νέου με το σουτ του Στεπίνσκι, το οποίο όμως απέκρουσε εύκολα ο τερματοφύλακας της ΠΑΕΕΚ.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το γκολ. Από την άλλη πλευρά η ΠΑΕΕΚ είχε οπισθοχωρήσει και προσπαθούσε να γίνει απειλητική στην αντεπίθεση.

Ο Άρης πάντως έφτασε μία ανάσα από το 1-0 στο 20’ όταν ο Πατσέκο έκανε το σουτ με τον Κούρο όμως να διώχνει πάνω στη γραμμή της εστίας με το κεφάλι! Τρία λεπτά αργότερα (23’) η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άγγιξε και πάλι το γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού, ο Γκαρσία έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω!

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να πιέζει και στο 34’ έχασε ακόμη μία καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ όταν ο Σπεπίνσκι έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρας έξω! Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα ΠΑΕΕΚ και Άρης να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε πιο επιθετικά από την ομάδα της Κερύνειας και στο 50’ έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Στεπίνσκι από καλή θέση έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω! Πέντε λεπτά αργότερα (55’) η ομάδα της Λεμεσού έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-0. Αρχικά ο Σπόλιαριτς έκανε το σουτ από κοντά, αλλά ο Κούρος έδιωξε πάνω στη γραμμή της εστίας. Στη συνέχεια της φάσης ο Σπόλιαρης έκανε νέο σουτ, με τον Κούρο να διώχνει και πάλι πάνω στη γραμμή της εστίας!

Στο 57’ ο Πατσέκο από καλή θέση έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να κοντράρει σε παίκτες της ΠΑΕΕΚ και να απομακρύνεται.

Η ΠΑΕΕΚ πάντως ανέβασε την απόδοση της και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στον Άρη στο 69’. Μετά από μπαλιά του Κούρου ο Μπάμπιτς δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει! Μάλιστα, η ομάδα της Κερύνειας στο 73’ άγγιξε και πάλι το γκολ όταν ο Έσελινκ έδωσε στον Αριστοτέλους, ο οποίος έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Η ΠΑΕΕΚ έψαξε το γκολ στα τελευταίσ λεπτά του αγώνα. Το σουτ του Αριστοτέλους στο 77’ πέρασε έξω, όπως και του Μπάμπιτς στο 90′. Ένα σουτ του Αριστοτέλους στο 90+2′ κατέληξε και αυτό έξω.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσσελινγκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Νάντο (Γιάνσεν 76′), Χαραλάμπους (Αριστοτέλους 46′), Βαρέλα (Ενόχ 62′), Καπαρτής (Μπάμπιτς 62′), Τίμερμανς (90+3′ Κόσιτς), Κούρος, Φραγκέσκου.

Άρης: Βάνα Άλβες, Νούνο Λόπες, Μανού Γκαρθία, Σπόλιαριτς (Σικόρσκι 57′), Στεπίνσκι, Καζού, Μονέτ Πακέ (Ιωσηφίδης 70′), Σίντεφελντ, Ρονκάλια, Σιμιόν, Πατσέκο

Κίτρινη: Χαραλάμπους, Φραγκέσκου-Σιμιόν, Σπόλιαριτς Λόπες

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας (Γεωργίου Χαράλαμπος, Ηροδότου Ξένια)

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος (AVAR: Σωκράτους Κυριάκος)

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης