HomeSliderChampions League: Βιγιαρεάλ η 16η

Champions League: Βιγιαρεάλ η 16η

Η Βιγιαρεάλ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Αταλάντα στο Μπέργκαμο και έστω και με μια μέρα καθυστέρηση, πήρε τη νίκη 3-2 και συνάμα την πρόκριση από τη φάση των ομίλων του Champions League.

Ο αγώνας του 6ου ομίλου στο “Ατλέτι Ατζούρι” ήταν προγραμματισμένος για την Τετάρτη, όμως μετατέθηκε κατά μία ημέρα λόγω σφοδρής χιονόπτωσης.

Η εξέλιξη αυτή ευνόησε το “κίτρινο υποβρύχιο”, που μόλις στο 3′ πήρε προβάδισμα με τον Αρνάουτ Χρούνεφελντ. Το γκολ αποδιοργάνωσε τους Ιταλούς, που δεν είχαν τις συνήθεις επιθετικές ιδέες και δυσκολεύτηκαν ασυνήθιστα να δημιουργήσουν κινδύνους στην αντίπαλη εστία.

Η πιο επικίνδυνη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο ήταν ξεκάθαρα η Βιγιαρεάλ, η οποία το απέδειξε και στο 42′ με το γκολ του Ετιέν Καπού. Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Χρούνεφελντ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στον αγώνα και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των Ιταλών για ανατροπή.

Η Αταλάντα άργησε αλλά έκανε την αντεπίθεσή της στα τελευταία λεπτά, βρήκε δύο γκολ με τους Ρουσλάν Μαλινόβσκι και Ντουβάν Σαπάτα, όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Το πέρας του 90λεπτου βρήκε τους γηπεδούχους στα μπαράζ της φάσης των 16 του Europa League, ως πιθανή αντίπαλος του Ολυμπιακού, και τους φιλοξενούμενους στη φάση των 16 του Champions League.

Πηγή: sport24.gr