HomeSliderΧαμένα πέναλτι, ακυρωθέν γκολ και νίκη για τους «βυσσινί»

Χαμένα πέναλτι, ακυρωθέν γκολ και νίκη για τους «βυσσινί»

Ακόμα μια τεράστια νίκη σημείωσε η Ένωση, η οποία κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Cyta. Ο Μαϊσουράντζε σκόραρε στο 72′ σε ένα παιχνίδι που είχε δύο χαμένα πέναλτι και ένα ακυρωθέν γκολ. Η ΑΕΛ διαμαρτύρεται για φάουλ στον Βοζίνια στη φάση του γκολ.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα της Ένωσης. Η μεγάλη ευκαιρία δεν έγινε στα πρώτα λεπτά κι έτσι φτάσαμε στο 15ο λεπτό όταν ο Μπάλαζιτς ανέτρεψε τον Μπάμπιτς εντός περιοχής. Την ευθύνη της εκτέλεσης ανέλαβε ο Ριέρα και ο τερματοφύλακας της Ένωσης του είπε «όχι». Η εκτέλεση ήταν αρκετά καλή, όπως και η απόκρουση του Γκαντσέφσκι.

Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει και να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της. Είχε ορισμένες καλές ενέργειες με κύριο εκφραστή τον Μπάμπιτς. Η Ένωση προσπάθησε να παίξει με αντεπιθέσεις και κατάφερε σε μια-δυο περιπτώσεις να γίνει απειλητική. Ο Θεοδώρου ήταν ο ποδοσφαιριστής ο οποίος έκανε ένα σουτ στο στόχο, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Βοζίνια. Έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 0-0, παρά την καλή προσπάθεια του Παπαφώτη στην τελευταία φάση. Ο μέσος της ΑΕΛ έκανε ωραίο σουτ το οποίο έφυγε εκτός στόχου.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που πίεζε ψηλά τον αντίπαλο, ενώ η Ένωση θέλησε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις. Στο 60ό λεπτό φάνηκε ότι η ΑΕΛ κέρδισε αρκετά μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν έβρισκε την μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντούσαν Κέρκεζ ενίσχυσε την μεσοεπιθετική του γραμμή, βάζοντας στο γήπεδο τους Αντάμοβιτς, Μαέ και Μάιντεβατς, στις θέσεις των Ριέρα, Μπάμπιτς και Παπαφώτη. Ο Φερέρ βλέποντας την κίνηση του αντίπαλου προπονητή, έβαλε στο γήπεδο τον Μαϊσουράντζε στη θέση του Μαυρουδή και η Ένωση βελτιώθηκε στο αμυντικό κομμάτι.

Έτσι φτάσαμε στο 68ο λεπτό όπου ο Ενγκόγκ βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ράσο. Μέσω VAR ο κ. Χριστοφόρου έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χουάν Φελίπε αλλά ο Βοζίνια έσωσε την ομάδα του. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μαϊσουράντζε άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής. Πριν φτάσει η μπάλα στον σκόρερ, προηγήθηκε φάουλ στον Βοζίνια αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας και το γκολ μέτρησε. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαέ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος.

ΕΝΠ: Γκαντσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο, Θεοδώρου (87′ Παναγή), Κοσμά, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαυρουδής (63′ Μαϊσουράντζε), Μαρκόφσκι (58′ Ενγκογκ)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου, Τεσέιρα, Ράσο, Σάντος (89′ Δ. Αβραάμ), Νταβόρ, Παπαφώτης (62′ Αντάμοβιτς), Ριέρα (63′ Μάιντεβατς), Ντανίλο, Τόρες, Μπάμπιτς (62′ Μαέ)