HomeSliderΟ Πέτρου άναψε κόκκινο(vid)

Ο Πέτρου άναψε κόκκινο(vid)

Οι «πράσινοι» κόλλησαν στο μηδέν με την Ένωση στο ΓΣΠ (0-0), απώλεσαν δύο βαθμούς, πλέον ακολουθούν τρεις ομάδες στον βαθμολογικό πίνακα. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κωνσταντίνος Πέτρου που τα έπιανε όλα, απέκρουσε και πέναλτι του Γκόμεθ.

Η Ομόνοια προσπάθησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι και να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε. Ο Λοίζου έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 5΄, ο Κίκο στο 9΄ δοκίμασε να νικήσει από μακριά τον Πέτρου αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας του είπε «όχι».

Δεν μπήκαν αυτές οι φάσεις και από το 15λεπτο και μετά άρχισαν να χάνουν μέτρα οι «πράσινοι». Οι φιλοξενούμενοι με την πάροδο του χρόνου ισορρόπησαν το παιχνίδι και προσπάθησαν να απειλήσουν. Ο Φαμπιάνο απέκρουσε το δύσκολο πλασέ του Μπελόνε, ενώ το γύρισμα του Μπαλοτέλι πέρασε παράλληλα με την εστία του Βραζιλιάνου και δεν βρέθηκε κάποιος εκεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μπεργκ δικαιούται να είναι ευχαριστημένος μέχρι το 15λεπτο και από το 20λεπτο και μετά η ικανοποίηση θα πήγε στην μεριά του Φερέρ, μοιράστηκε το α΄ ημίχρονο.

Όπως άρχισε το παιχνίδι, έτσι άρχισε και το β΄ ημίχρονο με την Ομόνοια να προσπαθεί να επιβάλει ρυθμό και να χάνει και τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Πάλι ο ρυθμός έπεσε στην πορεία σε ένα δεύτερο μέρος χωρίς πολλές φάσεις. Ο Ουντόζι πήγε να νικήσει με έναν κεραυνό τον Φαμπιάνο αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Ο Μπεργκ έριξε Παπουλή και Τζιωνή στο παιχνίδι, λίγο αργότερα και τον Γκόμεθ καθώς τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά και ήρθε η τεράστια ευκαιρία. Ο Παπουλής ανατράπηκε από τον Πέτρου, δόθηκε το πέναλτι αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας διόρθωσε το λάθος του, απέκρουσε όπως απέκρουσε και όλες τις προσπάθειες των αντιπάλων σε ολόκληρο το παιχνίδι. Έπιασε και την κεφαλιά του Παναγιώτου λίγο αργότερα και όλα πήραν τον δρόμο τους, η Ένωση έφυγε με το «Χ» από το ΓΣΠ.

ΟΜΟΝΟΙΑ   : Φαμπιάνο, Σεχού, Κίκο, Σενέ (59΄ Τζιωνής), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο (75΄ Γκόμεθ), Λοΐζου (59΄ Παπουλής), Κακουλής, Ασάντε
ΕΝΠ (Κ.Φερέρ): Πέτρου, Λουσέρο (90+3), Μπελόνε, Θεοδώρου, Ουντότζι (85΄ Φαν Άνχολντ), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι (74΄Μαρκόσκι)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαυρίας, Πέτρου, Φερέρ (προπονητής)