HomeApp Push NotificationΑυτόχειρας...

Αυτόχειρας…

Προηγήθηκε με 2-0, αλλά τελικά η Ανόρθωση έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με τη Φλόρα Ταλίν στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Τα γκολ των Ντέλετιτς (25΄) και Πόποβιτς (28’) έδωσαν προβάδισμα στη «Μεγάλη Κυρία», όμως ο Σάπινεν σκόραρε δις (38’, 80’) για να χαρίσει το βαθμό στην ομάδα της Εσθονίας. Μαλιστα, στα τελευταία στάδια του αγώνα το παιχνίδι είχε αρκετές καλές στιγμές και από τις δύο ομάδες, οι οποίες πάλεψαν για τη νίκη. Η Ανόρθωση πλέον είναι στην 4η θέση του ομίλου με ένα βαθμό, ενώ η Φλόρα Ταλίν 3η με επίσης ένα.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε πιο επιθετικά από τη Φλόρα Ταλίν και στο 4’ έχασε την πρώτη καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πόποβιτς, ο Αμπαρτσουμιάν έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα της Εσθονίας πάντως απείλησε στο 17’ και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στην Ανόρθωση. Συγκεκριμένα, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πουμ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε έξω!

Τελικά η «Μεγάλη Κυρία» άνοιξε το σκορ στο 25’. Μετά από μπαλιά του Χούσμπαουερ, ο Ντέλετιτς με δυνατό σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Τρία λεπτά αργότερα (28’) η Ανόρθωση έκανε το 2-0 με πλασέ του Πόποβιτς, μετά από μπαλιά του Κατσαράβα.

Η Φλόρα Ταλίν όμως κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 38’. Ο Ογιάμα έκανε την μπαλιά και ο Σάπινεν με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ανόρθωση να προηγείται με 2-1.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το σουτ του Σάπινεν στο 47’, το οποίο πέρασε έξω. Η κεφαλιά του Χούσμπαουερ στο 49’ κατέληξε έξω από πλευράς της Ανόρθωσης. Την ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Χούσμπαουερ στο 55’.

Ένα λεπτό αργότερα (56’) η «Μεγάλη Κυρία» άγγιξε το 3-1 όταν ο Ντέλετιτς έδωσε την πάσα στον Ουάρντα, αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε εκτός.

Νέα τεράστια ευκαιρία έχασε η Ανόρθωση για να σκοράρει στο 57. Ο Κατσαράβα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ίγκονεν, αλλά το πλασέ του βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της Φλόρα Ταλίν, ο οποίος απέκρουσε.

Το σουτ του Αρτυματά στο 71’ κατέληξε στην αγκαλιά του Ίγκονεν. Στο 73’  ο Σάπινεν βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ του βρήκε σε ετοιμότητα τον Τζουρ, που μπλόκαρε.

Η ισοφάριση για τη Φλόρα Ταλίν ήρθε στο 80’. Μετά από μπαλιά του Μίλερ, ο Σάπινεν με δυνατό σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Στο 82’ το σουτ του Βασίλιεφ πέρασε έξω.

Η Ανόρθωση απάντησε στην ευκαιρία της Φλόρα Ταλίν στο 85’. Ο Ιωάννου έκανε την μπαλιά, αλλά η προβολή του Αβραάμ από κοντά κατέληξε έξω. Οι Εσθονοί άγγιξαν την ανατροπή στο 86’, αλλά το κοντινό σουτ του Μίλερ πέρασε έξω!

Στο 90+1’ η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε καλή ευκαιρία για να πάρει τη νίκη όταν ο Ιωάννου έκανε το σουτ, αλλά ο Ίγκονεν απέκρουσε. Στην επαναφορά την μπάλας ο Ουάρντα έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Εσθονός τερματοφύλακας είπε εκ νέου όχι!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τζουρ, Αμπαρτσουμιάν (46’ Κορέα), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Αντωνιάδης (75’ Αβραάμ), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ντέλετιτς (59’ Καλτσάς), Πόποβιτς (69’ Ιωάννου), Ουάρντα, Κατσαράβα (59’ Χριστοδουλόπουλος)

Σκόρερ: 25’ Ντέλετιτς, 28’ Πόποβιτς

Κίτρινη: Ρισβάνης