HomeSliderΑυτή ήταν Ανόρθωση / Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης

Αυτή ήταν Ανόρθωση / Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης

Σπουδαίας σημασίας νίκη που την κρατά ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Conference League, σημείωσε η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε την Γάνδη στο ΓΣΠ με 1-0 και θα τα δώσει όλα στη Σερβία απέναντι στην Παρτιζάν στην τελευταία αγωνιστική με στόχο να πετύχει ακόμα μια ιστορική πρόκριση. Η «ζωγραφιά» του Χριστοδουλόπουλου στο 27′ έκρινε τον αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή και να είναι σε γενικές γραμμές καλύτερη από την Γάνδη. Μπορεί να μην έγιναν οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, ωστόσο οι δύο ομάδες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν το πρώτο γκολ. Η Ανόρθωση ήταν ιδιαίτερα δραστήρια επιθετικά και βρήκε το γκολ έπειτα από μιας σπάνιας ομορφιάς γκολ από τον Χριστοδουλόπουλο.

Ο Ελλαδίτης ανέκοψε πάσα στην μεσαία γραμμή και είδε τον Μπολάτ εκτός εστίας. Έκανε το σουτ λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ενγκαντό έκανε την τελική με το κεφάλι και ο Χουσμπάουερ λειτούργησε σωτήρια αφού έκοψε την μπάλα στην τελική γραμμή. Έτσι, έμεινε το 1-0 με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Η Γάνδη έδειξε καλύτερη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα και να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Τζουρ. Η αντίδραση της άμυνας της Ανόρθωσης δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να γίνουν απειλητικοί και η Ανόρθωση προσπάθησε να βρει τους χώρους για να σκοράρει το δεύτερο γκολ και να κάνει το έργο της πιο εύκολο.

Ο Χρυσοστόμου που μπήκε στο γήπεδο στη θέση του Πόποβιτς, έδειξε πολύ καλά στοιχεία στην άμυνα, ενώ υπήρξαν και οι περιπτώσεις που μπήκε στην περιοχή της Γάνδης και προσπάθησε να σκοράρει. Στη φάση του 68ου λεπτού έχασε μια καλή ευκαιρία έπειτα από γύρισμα του Χριστοδουλόπουλου, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός στόχου.

Στο 82ο λεπτό η Γάνδη λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα σε μια φάση που υπήρξε σύγχυση στην περιοχή της Ανόρθωσης. Ο Τζουρ έκανε σωτήρια επέμβαση και κράτησε το μηδέν και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Ανόρθωση: Τζουρ, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (57′ Χρυσοστόμου), Ντέλετιτς (71′ Χριστοφή), Ουάρντα (80′ Κορρέα), Χριστοδουλόπουλος (80′ Ρουσιάς)

Γανδη: Mπολάτ, Ενγκαντό, Γκοντό, Οπερί, Όλσεν, Ογούσου (81′ Εμβογιό), Μόντες (62′ Σαμουάς), Ντε Σαρ, Μπρούνο (62′ Οφόε), Μπεζούς (62′ Τισουνταλί), Λέμαϊτς (62′ Ντεπουάτρ)

Σκόρερ: 27′ Χριστοδουλόπουλος

Κίτρινες: Αραγιούρι, Χριστοφή, Κορρέα, Ρισβάνης / Ογουσού, Μπεζούς, Οπερί