HomeSliderΆρεσε, νίκησε και τώρα θέλει συνέχεια

Άρεσε, νίκησε και τώρα θέλει συνέχεια

Πρώτη νίκη για την ομάδα της Αλκής στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας όπου η ”Αθάνατη” επικράτησε της ΠΟΞ με 1-0.

Η Αλκή πήρε το ζητούμενο χθες στο ”Αμμόχωστος” όπου δεν ήταν άλλο από την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Η ομάδα της Λάρνακας μπορεί να είχε αρκετές απουσίες αλλά δεν την ”σήκωνε” άλλη απώλεια. Οι ”κυανέρυθροι” έχουν ψηλά τον στόχο της ανόδου και θέλουν αυτή η νίκη να είναι η αρχή πολλών.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο για την ”Αθάνατη” ήταν μέτρια αφού φάνηκαν στο γήπεδο τα κενά που δημιουργήθηκαν από τις απουσίες. Δημιούργησε μεν κάποιες προϋποθέσεις για γκολ αλλά μέχρι εκεί. Χρειάστηκε και ο Ταουντούλ όπου έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση στο 30′.

Στο δεύτερο μέρος κατέβηκε μια ”άλλη” Αλκή! Η ομάδα της Λάρνακας με τις οδηγίες και τις αλλαγές του Νεντίμ Τούτιτς στο ημίχρονο εμφανίστηκε πολύ καλύτερη και δημιουργική από το πρώτο μέρος. Αρχικά στο 47′ και στο 49′ έχασε δυο πραγματικά τεράστιες ευκαιρίες με Φαδέιρο και Θεοδώρου για να έρθει ο Αβραάμ με πέναλτι στο 55′ να γράψει το 1-0.

243073208 4265115880282867 6580824311394478116 n

Στη συνέχεια η ”Αθάνατη” συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και έχασε ακόμα δυο κλασικότατες ευκαιρίες με Φοινίρη στο 60′ και Φαδέιρο στο 80′. Τέλος η Αλκή δεν κινδύνεψε καθόλου στο Β’ μέρος και πήρε μια πανάξια νίκη.

ΑΡΕΣΕ

Τι να πρωτοπούμε για την χθεσινή παρουσία του Εστεμπάν Σακέττι. Τι κι αν ο Αργεντίνος βρίσκεται στα 35 του χρόνια, χθες έβγαλε 90λεπτο ελέγχοντας πλήρως ολόκληρο το κέντρο της Αλκής και με τρεξίματα που θα ζήλευαν 20άριδες…